Rritja e niveleve të kolesterolit mund të jetë shqetësuese dhe me të drejtë.

Kolesteroli i lartë, një substancë dylli që shkakton pllaka në arterie, duke kufizuar rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenit në zemër, mund të jetë e rrezikshme nëse nuk trajtohet mirë në kohë. Shumë lloje të ndryshme pijesh përmbajnë komponime që ndihmojnë në uljen ose menaxhimin e niveleve të kolesterolit.

Dhe sipas ekspertëve të shëndetit, qumështi është një pije e tillë, e cila është e pasur me lëndë ushqyese si kalcium, fosfor, vitamina A dhe B12, kalium, magnez, zink dhe jod. Sipas International Journal of Obesity, marrja e qumështit çon gjithashtu në presion të balancuar sistolik të gjakut, BP diastolik, kolesterol LDL, kolesterol total, trigliceride, proteina C-reaktive dhe nivele më të ulëta të kolesterolit HDL dhe HbA1c.

Dhe meqenëse trendi i qumështit po ndryshon, tani ka një numër në rritje opsionesh në dispozicion që mund të pini, nëse jeni alergjik nga disa lloje të tjera. Pra, përveç qumështit të zakonshëm të lopës, ka disa opsione me bazë bimore për ju që janë po aq të mira kur bëhet fjalë për uljen e niveleve të kolesterolit.

Qumësht soje

Soja është e ulët në yndyrna të ngopura dhe zëvendësimi i saj me qumësht mund të ndihmojë jashtëzakonisht në uljen dhe menaxhimin e kolesterolit. Ai ka vetëm 80 kalori dhe vetëm 2 g yndyrë për një filxhan shërbimi së bashku me nivele të larta të yndyrave të pangopura, mineraleve, vitaminave dhe fibrave.

Sipas Administratës së Ushqimit dhe Barnave, konsumimi i 25 gram proteina soje në ditë është një mënyrë e mahnitshme për të përfshirë një dietë të ulët në yndyrna të ngopura dhe kolesterol, dhe ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës me rreth 30 për qind. Gjithashtu, qumështi i sojës preferohet të konsumohet me pak ose aspak sheqerna, kripëra dhe yndyrna të shtuara.

Qumështi i tërshërës

Tërshëra është e ngarkuar me beta-glukane që përmbajnë një substancë të ngjashme me xhel që përzihet me kripërat biliare duke kufizuar përthithjen e kolesterolit, duke ulur kështu nivelet e tij. Një studim i kryer nga Shoqëria Mbretërore e Kimisë tha se qumështi i tërshërës siguron një reduktim më të qëndrueshëm të kolesterolit sesa tërshëra e ngurtë, kështu që njerëzit me probleme të zemrës duhet patjetër të pinë të paktën një gotë 250 ml të plotë çdo ditë. Qumështi i tërshërës është gjithashtu shumë i pasur me vitaminë B, e cila ndihmon në shndërrimin e ushqimit në energji.

Qumësht bajamesh

Bajamet janë një nga arrat më të mira që ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës. Ekspertët e shëndetit rekomandojnë konsumimin e bajameve dhe qumështit të tyre me pak kalori dhe pa qumësht për pacientët me zemër. Qumështi i bajameve pa sheqer përmban 30-40 kalori për 1 filxhan dhe ka zero yndyrë të ngopur. Dhe duke qenë se është qumësht me bazë bimore, ai gjithashtu nuk përmban fare kolesterol.

Versionet e fortifikuara të qumështit të bajames përmbajnë të njëjtën sasi të vitaminës D, një lëndë ushqyese thelbësore, si qumështi i lopës i skremuar. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, qumështi i bajames është jashtëzakonisht i lartë në acide yndyrore të pangopura që ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit LDL dhe ndihmon në ushqimin e qelizave të trupit. Hulumtimet gjithashtu e lidhin acidin oleik, i cili është acidi yndyror kryesor në vajin e bajames, me ndryshimet e dobishme në lipidet e gjakut.

Qumësht orizi

Qumështi i orizit përmban po aq kalcium sa qumështi i lopës. Një porcion me një filxhan ka 113 kalori, pa yndyra të ngopura dhe pa kolesterol por si qumështi i tërshërës, ai është natyrisht më i lartë në karbohidrate. Niacina dhe vitamina B6 janë të pranishme në një sasi të mirë në qumështin e orizit. Ai gjithashtu ka sasinë më të vogël të yndyrës në krahasim me të gjitha alternativat e tjera, me vetëm 1 gm për filxhan yndyrë të pangopur.

Top Channel

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *