Kjo peridhë përbën pikun e stinës së gripit dhe të ftohurës.

Në shenjat e para të shfaqjes së këtyre sëmundjeve, njeriu ka tendencën të vrapojë drejt farmacisë dhe të furnizohet me medikamente të ndryshme kundër gripit dhe të ftohurës.

Megjithatë, mjekët paralajmëron se këto barna kanë efekte në zemër.

Për shembull, barna si ibuprofeni ose ato që kanë një rol zhbllokues të rrugëve të frymëmarrjes që përmbajnë substanca si pseudoephedrine and phenylephrine, janë të dëmshme për zemrën.

Sipas ekspertëve, njerëzit që nuk e kanë nën kontroll tensionin e lartë të gjakut apo shëndetin e zemrës nuk duhet të marrin këto barna me efekt zhbllokues.

Rreziku Në Rritje i Sëmundjeve të Zemrës
Të dyja llojet e barnave të përmendura më lart rrisin tensionin e gjakut.

Barnat me rol zhbllokues ngushtojnë enët e gjakut në hundë dhe zbusin inflamacionin.

Megjithatë, ngushtimi i enëve të gjakut është gjëja e fundit që i duhet një personi që vuan nga tensioni i lartë i gjakut apo sëmundjet e zemrës.

Parandalimi, Hapi Më i Rëndësishëm
Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org thonë se njerëzit që e teprojnë me këto barna janë trefish të rrezikuar nga një atak në zemër.

Ky rrezik është ndjeshëm më i lartë brenda javës nga konsumi i këtyre barnave thonë ekspertët.

Sipas tyre, çdo barnë kundër gripit, të ftohurës apo dhimbjeve duhet përdorur me shumë kujdes.

Nëse vëreni që këto barna ju rrisin tensionin apo rrahjet e zemrës është konsultohuni menjëherë me një mjek.

Masat Që Duhet Të Merrni Kundër Sëmundjeve
Vitamina C
Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, thonë se mungesa e vitaminës C, e plogështon sistemin imunitar.

Mjekët rekomandojnë të merrni 1,000 mg vitaminë C në ditë.

Këtë sasi mund ta merrni nëpërmjet agrumeve ose suplementëve.

Nëse jeni prekur tashmë nga gripi, atëherë synoni të merrni deri në 4,000 mg vitaminë C.

Uji
Kur jeni sëmurë duhet të siguroheni që trupi është i hidratuar mjaftueshëm.

Uji ndihmon në nxjerrjen e viruseve nga sistemi.

Bashkë me ujin nuk duhet të mungojë limoni, mjalti dhe kanella që ndihmojnë në largimin e sekrecioneve.

Vitamina D
Studimet kanë treguar se mungesa e vitaminës D tejzgjat simptomat e infeksioneve të gripit.

Trupi e merr vitaminën natyralisht nëpërmjet diellit.

Por këtë vitaminë e gjeni edhe tek qumështi, veza, salmoni, qumështi i bajames dhe tek suplementët.

Uthulla e mollës
Uthulla e mollës ndihmon në qetësimin e fytit të acaruar.

Uthullën mund ta pini në doza të vogla me lugë kafeje ose ta tresni në ujë.

Hudhra
Hudhra forcon sistemin imunitar dhe përshpejton shërimin nga gripi dhe virozat.

Mjekët rekomandojnë që ta konsumoni hudhrën çdo ditë.

Probiotikët
Probiotikët rikthejnë ekuilibrat e baktereve të mira në stomak.

Këto të fundit jo vetëm që forcojnë sistemin imunitar por edhe parandalojnë infeksionet.

Probiotikët i gjeni tek kosi ose nëpërmjet suplementëve./AgroWeb.org

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *