Qoftë njerëzit obezë apo diabetikë, pacientët me zemër apo edhe një individ i shëndetshëm, sheqeri nuk shihet kurrë si një zgjedhje e shëndetshme për askënd.

Megjithatë, ka shumë që ende konsumojnë rregullisht sheqer të bardhë dhe të rafinuar. Fakti mbetet, por a është një zgjedhje e zgjuar për shëndetin?

Absolutisht jo, prandaj dietologët rekomandojnë frutat si një alternativë më të shëndetshme për ju. Frutat gjithashtu përmbajnë sheqer, por ata kanë fruktozë , një sheqer natyral i cili është çdo ditë më i sigurt se varieteti që njerëzit zakonisht konsumojnë në baza ditore.

Megjithatë, ashtu si teprica e ushqimit të pashëndetshëm është e keqe, edhe teprica e ushqimit të shëndetshëm mund të rezultojë e tillë. Lexoni artikullin për të ditur se çfarë ndodh kur hani shumë fruta.

Efektet anësore të ngrënies së shumë frutave

Disa fruta kanë përmbajtje të ulët sheqeri, ndërsa ka të tjera që kanë shumë kalori të cilat mund të jenë të dëmshme për shëndetin. Në rastin e njerëzve me diabet, ngrënia e shumë frutave mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak në mënyrë drastike, ndërsa në rastin e njerëzve të shëndetshëm, ngrënia e tepërt e frutave mund të çojë në shtim në peshë dhe madje edhe në obezitet.

Nga njëra anë, frutat si mollët ose manaferrat me përmbajtjen e tyre të fibrave dhe vitaminës C ofrojnë hidratim në mënyrë natyrale, por nga ana tjetër, ngrënia e tepërt e tyre ose përpjekja për t’i zëvendësuar ato me grupe të tjera ushqimore mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi, duke ngrënë më shumë sheqer dhe karbohidrate në vend të yndyrave dhe proteinave. Me kalimin e kohës, mund të rezultojë në mangësi ushqyese dhe disa probleme të tjera shëndetësore në afat të gjatë.

Me pak fjalë, marrja e tepërt e frutave rezulton në efektet anësore të mëposhtme:

  1. Nivelet e larta të sheqerit në gjak
  2. Shtim në peshë
  3. Obezitet
  4. Rreziku i diabetit të tipit 2
  5. Mangësitë ushqyese
  6. Distres i tretjes
  7. Gazra dhe fryrje
  8. Sindroma e zorrës së irrituar (IBS)

Sa fruta duhet të hamë në ditë?

Sipas ekspertëve të të ushqyerit dhe dietave, në mënyrë ideale, njeriu duhet të konsumojë vetëm katër deri në pesë porcione frutash në ditë. I shëndetshëm apo jo i shëndetshëm, në çdo rast, moderimi është çelësi për të ngrënë mirë dhe për të qëndruar të shëndetshëm dhe pa sëmundje. Së bashku me frutat, këshillohet të hani shumë perime, drithëra, bishtajore, proteina bimore dhe mish pa dhjamë./ Top Albania Radio

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *