Ne na pëlqen t’ia bëjmë jetën vetes të vështirë.

Merrni, për shembull, ritualet vjetore të vitit të ri. Në njëfarë mënyre, ne kemi vendosur që janari, muaji më i ftohtë dhe më i vështirë i vitit është gjithashtu koha më e mirë për të këmbëngulur për ndryshime radikale.

I kërkojmë trupave tanë të ndërmarrin sfida të pabesueshme 30-ditore. Ne i bashkojmë këto me kërkesat e vetëpërmbajtjes qesharake. Më pas, ne këmbëngulim që, deri në fund të dimrit, ne do të rishpikemi plotësisht në mendje, trup dhe shpirt.

Vendosja e objektivave të pamundur në këtë klimë? Nuk e dimë për ju, por gjithçka tingëllon mjaft rraskapitëse. Por ka një mënyrë tjetër për të menduar.

Trupat tanë duan të lëvizin, thotë eksperti i fitnesit Z. Flynn Disney dhe gjëja më e mirë që mund të bëjmë është t’i dëgjojmë ata. Megjithëse mund të duket kundërintuitive, një lëvizje nëpër mediat sociale është hapi juaj i parë për të ndryshuar në 2023. Disney thotë:
Një detyrë e vogël është t’i kushtoni vëmendje trupit tuaj kur shikoni video me lëvizje në Instagram. Kur ju rriten rrahjet e zemrës? Kur emocionoheni? Kjo mund të jetë një shenjë pritjeje që trupi juaj të mund ta imagjinojë veten në veprim. Ndoshta edhe trupi juaj dëshiron të lëvizë.

Shfletimi i profileve të mediave sociale të fleksibilëve të lakmueshëm si @flynndisney mund të duket si një mënyrë fantastike për të motivuar veten. Por idetë e Disney janë të bazuara në shkencë.

Një adhurues i sportit për një kohë të gjatë, lëndimi e shtyu Disney-n të eksploronte se si teoria psikologjike mund ta ndihmonte atë të lëvizte përsëri. Një mësim që ai ka mësuar është të mos detyrojë çështjen e ushtrimeve. Ai thotë:
Disiplina dhe forca funksionojnë për disa njerëz. Por shumica është më mirë t’i qasen lëvizjes me kuptimin dhe kuriozitetin në mendje.

Duke pasur parasysh këtë, portali “MR PORTER” na sugjeron alternativat më të mira për të punuar në llojin e pajisjes që do t’ju ndihmojë të bëni atë që trupi juaj dëshiron këtë vit të ri.

Këtu, zbatohen gjithashtu parimet shkencore, mendoni të vishni rroba të lehta, si xhaketa e vrapimit me material najloni nga marka “Goldwin”, e veshur nga Disney me elementë të dizajnit mendjemprehtë të integruar, si material rezistent ndaj erës dhe ajrosje për frymëmarrje optimale.

Personat kureshtarë të atleteve do të kuptojnë shkencën pas këpucëve sportive si atletet sportive APL “Athletic Propulsion Labs”, me thembra të mesit FutureFoam të krijuara për të siguruar një hap sa më të qetë.

Disney, i cili drejton një praktikë të stërvitjes së lëvizjes me gruan e tij në Pula, Kroaci, sugjeron që pasi të keni vendosur se çfarë lloj lëvizjeje e ngjall interesin e trupit tuaj, qoftë vrapim në shtigje apo yoga, atëherë eksploroni më tej, në mënyrë ideale me organe të tjera me të njëjtin mendim. Ai thotë:
 Shikoni nëse mund ta ndiqni atë energji, gjeni një komunitet dhe përpiquni të bëni një përparim të mirë në praktikën që ju emocionoi.

E gjithë kjo nuk do të thotë një palë atlete të reja dhe se emocioni fillestar do të jetë i mjaftueshëm për t’ju mbajtur në distancë të gjatë. Objektivat, mbi dhe përtej një trupi me muskuj, mund të jenë gjithashtu motivues.

Përqafimi i një modeli të ri fitnesi mund të ndikojë potencialisht në mënyrën se si ne lëvizim nëpër botë, thotë Disney, i cili gjithashtu drejton një forum në internet të quajtur “Grupi i Eksplorimit”, i cili shqyrton se si parimet psikologjike mund të zbatohen në lëvizje. Pri thotë:
Gëzimi i lëvizjes dhe tejkalimi i sfidës mund të riformësojë modelin tonë të brendshëm të asaj se si është bota. Një trup i fortë dhe elastik na thotë se nuk duhet të frikësohemi. Duke hasur shpesh sfida pikërisht në skajin e asaj me të cilën jeni njohur, natyrisht do të filloni të evoluoni.

Nëse lëvizja e ndërgjegjshme është tërheqëse, qoftë duke u shtrirë apo në një praktikë të butë joga vishni veshje me elasticitet, por merrni parasysh edhe rrobat si bluza pambuku të rehatshme dhe që s’ju marrin frymën.

Atletet e forta dhe të papërshkueshme nga uji janë një domosdoshmëri, ndërsa pantallonat e forta si pantallonat e kanavacës të markës “And Wander” të veshura nga Disney, duhet t’ju shohin motin që ju hedh gjatë gjithë sezonit.

Së fundi, pavarësisht nëse lëvizja juaj është e shpejtë apo e ngadaltë, mbajini gjërat të ngrohta dhe të lirshme në një gjilpërë të poshtme që mund të hiqet lehtësisht pasi të rritet rrahja e zemrës.

Cilado qoftë lëvizja juaj e radhës, nuk duhet të ndiheni të detyruar ta shihni atë në një mënyrë rraskapitëse. Ju gjithmonë mund t’i ndryshoni gjërat përsëri.

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *