Ja 7 Bimët Që Ju Ndihmojnë Të Keni imunitet Shumë Të Fortë..

Është e nevojshme që shpeshherë të marrim masa për ruajtjen e sistemit imunitar të fortë e të qëndrueshëm ndaj faktorëve të jashtëm. Disa përsona janë shpesh më të prekur nga ndryshimet ushqimore dhe si pasojë organizmi mund të humbasë imunitetin duke marrë sëmunddjee të ndryshme. Që të parandaloni të gjithë këta faktorë që ndikojnë në rënien e imunitetit, përdorni sa më shumë këto ushqime:

1.Grejpfruti
Disa kërkime shkencore kanë theksuar benefitet e shumta të farave të grejpfrutit: të dobishme për të lufttuaar kërpudhat e dëmëshmee, irritiimeet dhe mykuun, ato përmbajnë substtancaa deziinfektivee që i bëjnë të çmuara kundra koliitit, dhimbbjevee të barkut, kariiesit, bllokimit të hundëve, gëlbaazës dhe dhimbbjees së fytit. Ekstraktet e farave të grepjfrutit mund të gjenden edhe në dyqane bimësh mjekësore: të pasura me substtancaa ushqyese, ato ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të kolesterolit duke përmirësuar qarkullimin e gj akut dhe shëndetit të mëlçisë. Mos harroni që një mëngjes me një lëng agrumesh të shtrydhura gjatë dimrit është një ritual i mirë për të forcuar mbrojtjen imunitare falë vitaminave dhe fibrave të ushqimeve natyrale e të freskëta.

2.Hudhra dhe qepa
Qepa ka një veprim antiibakteriial dhe së bashku me hudhrën, edhe antiiviiral. Për t’u marrë sa më shumë vlera, gatuajini në avull, në tigan me pak vaj ulliri ose konsumojini të gjalla. Hudhrën gjithmonë shtypeni dhe lëreni të qëndrojë 5 minuta në mënyrë që të oksigjenohet aliciina, për t’i marrë maksimumin e vlerave të saj.

3.Trëndafili i egër
Bohçet e trëndafilit të egër (rosa canina) janë një burim i vërtetë vitamine C. 100 gram të këtyre fryteve janë ekuivalente me 30 portokaj për sa i përket vitaminës C. Çaji i tyre ndihmon kundër ftohjeve, gjendjeve griipale dhe dobësiisë. Përveç të tjerave, trëndafili i egër bën pjesë tek antiioksidanntët më të fuqiishëm të natyrës dhe ka një veprim antii-inflammator dhe antii-plakjee. Kur thahen e humbasin një pjesë të vitaminave, prandaj është mirë t’i konsumoni të freskëta.

4.Xhinseng dhe xhinxheri
Stimulues dhe një medikament i mirë kundër lodhjes, xhinsengu është një prej bimëve mjekësore më të njohura kineze. Mund ta gjeni në dyqane bimësh mjekësore në formë ekstrakti të thatë, çaji, pluhuri, etj. Gjithashtu disa studime kanë treguar se ka një verpim edhe kundra streesiit, rrit rezistencën ndaj lodhjes dhe ndihmon në prodhimin e interferoniit, substtanncë që e prodhon trupi, e dobishme kundra shumë sëmunddjevee viiralee. Së bashku me xhinsengun, xhinxheri është një ingredient i përdorur në Lindje si në kuzhinë, ashtu edhe në mjekësi: i çmuar kundër dhimbbjees së fytit dhe gripiit, si dhe ndihmon kundra infekksionevee.

5.Propolis
Mjalti nuk është produkti i vetëm i bletëve: qumështi i bletës dhe propolisi janë ushqime të pasura në enegji, të çmuara për të shmangur sëmundejeet e stinës dhe për të forcuar imunitetin. Qumështi i bletës është një medikament i shkëlqyer kundër kollës dhe inflammacioniit, propolisi është stimulues i imunitetit, fungiicid dhe ndihmon në shëndetin e gojës.

6.Shafrani i Indisë dhe speci djeegës
E përdorur në kuzhinën orientale dhe e vlerësuar për vetitë deziinfektuesee, kurkumaja ose shafrani i Indisë, stimulon tretjen dhe është antii-inflamatoor, përveçse imunostiimulant. Në rastete ftohjes, iilaçi më i mirë është speci djeegës. Pak piper i kuq djegës në një supë të ngrohtë ndihmon në çlirimin e rrugëve respiratore. Edhe borziloku gjithashtu është një bimë e pasur me atniioksidanmtë, është antiimikrobiik dhe lufttonn miikrogjallesaat.

7.Trumzaa
Trumza nga ana tjetër, ka një veprim antiispazmatiik dhe qetëson inflammacioneet oralee dhe fytin.

Loading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *