Categories
HOME

Dridhja I Gishtave – Shkaqet Dhe Trajtimet Natyrale Që Ju Ndihmojnë

Muskujt dhe gjymtyrët e njeriut, kaplohen nga të dridhurat, shpesh të pavullnetshme.

Këto të dridhura, vërehen edhe tek gishtat, gjë që shkakton shqetësim, për vetë faktin se të dridhura të tilla mund të perceptohen si një çrregullim nervor.

Megjithatë, nëse veç dridhjes së gishtit nuk keni simptoma të tjera, atëherë nuk keni arsye për tu shqetësuar.

Dridhja e pavullnetshme muskulare mund të ndodhë si pasoje e drobitjes fizike, plogështisë ose konsumit të madh të kafesë.

Shkaktarët e Dridhjes së Pavullnetshme të Gishtave

Në këtë artikull të AgroWeb.org, do të mësoni për shkaqet dhe trajtimet më të mira kundër tikut të gishtave.

Përdorimi i Barnave të Caktuara

Ekspertët e AgroWeb.org thonë se përdorimi i këtyre medikamenteve mund të shkaktojë të dridhura të pavullnetshme.

 • Qetësuesit muskularë
 • Ilaçet kundër epilepsisë,
 • Medikamentet për qetësim nervash,
 • Kortikosteroidët,
 • Antibiotikët.

Mungesa e Magnezit

Mungesa e magnezit në organizëm shkakton kontraktime muskulare dhe dridhje.

Mungesa e këtij minerali mund të shkaktohet si pasojë e abuzimit me alkolin, përdorimi i disa medikamenteve, dhe sëmundje të caktuara.

Mungesa e Vitaminës E

Mungesa e kësaj vitamine shkakton të dridhura muskulare por edhe:

 • Vështirësi në artikulim,
 • Vështirësi në qëndrimin drejt,
 • Kufizim në funksionet mendore.

A Mund të Jetë Sëmundja e Parkinsonit

Kjo sëmundje shfaqet kryesisht pas të pesëdhjetave.

Ajo prek trurin dhe njërën anë të trupit dhe përveç dridhjeve të gishtave shkakton:

 • Probleme në posturë,
 • Vështirësi në ecje,
 • Ngadalësim të lëvizjes

Kur Duhet Të Shkoni Tek Mjeku?

Ekspertët e AgroËeb.org thonë se dridhja e pavullnetshme e gishtave që ndodh tek të rinjtë është si pasojë e tejlodhjes, përdorimit të tepruar të telefonave, lojërave dhe kompjuterave.

Tek mjeku duhet të shkoni nëse dridhjet vazhdojnë pa asnjë shkas.

Siç e mësuat më lart, në shumicën e rasteve mund të mjaftojë një suplement vitamine apo minerali si magnezi, që ky problem të zgjidhet./AgroWeb.org

Categories
HOME

Si të Hani Shëndetshëm Duke Shpenzuar Pak

Ushqimi i shëndetshëm është një nga faktorët e fortë të shëndetit të mirë.

Por problemi me të shpesh nis tek çmimet e larta që një konsumatri duhet të paguajë.

Ushqimet bio apo organike janë shumë të kërkuara, por edhe shumë të shtrenjta për një mori arsyesh që nisin nga prodhimi deri tek shpërndarësi.

Megjithatë me disa ndryshime të vogla në stilin e jetesës mund të fitoni shumë shëndet duke shpenzuar pak për ushqimet.

AgroWeb ju sugjeron 3 mënyra të zgjuara se si mund ta bëni këtë në shtëpi.

Planifikoni vaktet

Përgatitja e vakteve duke parasur parasysh një plan të përafërt mund të jetë një nga taktikat më të mira që mund të bëni për të kursyer disa para.

Planifikimi ju ndihmon të krijoni edhe një buxhet të përafërt sa ju duhet për ushqimet.

Bëjeni këtë çdo javë në mënyrë që të bëni një agjendë të saktë të ushqimeve tuaja duke krijuar miks të përshtatshëm për ju.

Bëni blerje të zgjuara

Nëse lart folëm për planifikimin e zgjuar të vakteve, tani fokusohuni tek blerjet e zgjuara.

Zgjidhni gjithnjë produkte të stinës, të freskëta dhe nëse disa produkte janë me ulje përfitoni nga to.

Frutat, perimet dhe drithërat janë ndër ushqimet më ekonomike që mund të gjeni bio ndaj mbusheni shportën e ushqimit me to.

Blini gjithashtu shumë vezë, qumësht dhe yndyrna të shëndetshmesi vaji i ullirit apo sardelet të cilat zakonisht kanë çmim më të ulët se llojet e tjera të peshqve.

Mos frekuentoni shpesh restorantet

Dëshira për të marrë një vakt të shpejtë e të ngrohtë jashtë shtëpisë mund të jetë e shpeshtë sidomos nëse jetoni vetëm.

Gatimi përveçse një kënaqësi është një proces që kërkon kohë dhe durim.

Ndaj shpesh njerëzit zgjedhin të konsumojnë ushqime jashtë.

Kjo nuk ju ndihmon në ushqyerjen e shëndetshme apo kursimin e mirë të parave pasi restorantet janë të kushtueshëm.

Nëse ndiqni dy këshillat që AgroWeb ju listoi më sipër do ta keni më të thjeshtë të konsumoni ushqime bio dhe me pak para.

Në këtë mënyrë mund të bëheni edhe më kreativë përsa i përket gatimit me ushqime që mund t’ju kenë mbetur në shtëpi.

Është e rëndësishme që ushqimet që blini t’i shfrytëzoni sa më shumë duke i konsumuar të freskëta sa po t’i blini./AgroWeb.org

Categories
HOME

Në mini fund bardhë e zi, Alvisa mahnitëse

Konkurrentja e Përputhen po mahnit përcjellësit e saj me fotot që publikon.

Ajo secilën herë shihet e zbukuruar deri në detaje, shkruan InfoKosova.

Së fundmi është shfaqur në komplete bardhë e zi.

Dhe po bën dritë me bukurinë e format e bukura trupore./InfoKosova/

Categories
HOME

Reagon Fifi pasi Edi Rama ia publikoj këngën

Një video e kryeministrit Edi Rama me këngën “Diell” të Fifit ka bërë bujë në mediat online.

Në videon e Ramës shfaqet një pamje magjike nga Valbona, shoqëruar në sfond me këngën më të fundit të Fifit “Diell”.

Kjo ka bërë që video të komentohet pafund.

Madje për këtë ka reaguar edhe producenti Flori Mumajesi, i cili i ka ftuar të gjithë ta shijojnë, pasi nuk ka lidhje me politikën.

Ndërkohë, pak minuta më parë, ka qenë vetë Fifi që e ka ripostuar në Instastory, shoqëruar me disa ‘emoji’.

Këngëtarja ka treguar se ka mbetur pa fjalë.

“Pa fjalë”, ka shkruar ajo, duke lënë të kuptohet se është shumë e entuziazmuar.

Shiko foton:

Categories
HOME

Prekje, puthje me Beatrixën! Rrjeti i kthehet kundër Donaldit: “E humbe fitoren”

Prekjet, puthjet dhe i gjithë ky afrimitet mes Beatrix Ramosaj dhe Donald Veshaj nuk është pritur mirë ndaj ndjekësit e aktorit.

Ata e kanë konsideruar këtë afërsi të dyshës si “tradhti” ndaj moderatores Bora Zemani.

Pothuajse në çdo postim që i përket Donaldit hasemi në komente të ndryshme dhe shumë kritike ndaj tij.

Më poshtë mund të gjeni disa prej tyre./Blic/

Shiko foton:

Categories
HOME

Zbulohet e vërteta se a është vëllai i Donaldit ai që është tani në Big Brother VIP

Donald Veshaj ditëve të fundit është afruar shumë me këngëtaren Beatrix Ramosaj.

Dyshja kanë pranuar tanimë se kanë një pëlqim ndaj njëri-tjetrit, derisa gjithë kohës janë të pandashëm brenda shtëpisë.

Ndonëse të shumtë kanë qenë ata se dyshojnë se ai që ndodhet brenda shtëpisë së Big Brother VIP është vëllai i Donaldit, Romeo, një teori e tillë bie poshtë.

Në një fotografi të publikuar në rrjete sociale, ndonëse kanë ngjashmëri të madhe, ata dallojnë për nga tatuazhet që kanë në trupin e tyre./Reporteri

Shiko foton:

Categories
HOME

Dafina Zeqiri në mbështetje të Adriana Matoshit, ky është reagimi i saj

Aktorja dhe deputetja e Kosovës, Adriana Matoshi, të hënën njoftoi se i është rikthyer sëmundja e tumorit pas nëntë vitesh.

Ky rast i ka prekur të gjithë, madje shumë figura publike kanë reaguar duke i dalë në mbështetje aktores kosovare.

Edhe këngëtarja e njohur, Dafina Zeqiri, ka publikuar një fotografi në llogarinë e saj zyrtare në instagram ku shihet duke e mbajtur një maskë me përshkrimin: “Të duam Adriana”.

Vlen të cekët që Adriana Matoshi ka qenë pjesë e klipit të Dafina Zeqirit në këngën “Duro”.
Me poshtë gjeni reagimin e këngëtares./Reporteri/

Shiko foton:

Categories
HOME

Vesa Luma provokon në foton e fundit

Vesa Luma është njëra ndër këngëtaret më të dashura të publikut.

Ajo ka ditur t’i rezistoj viteve si këngëtare duke bërë kështu të dëgjohen këngët e saja edhe pak kaq shumë kohësh.

Vesa tashmë ka qëndruar më në hije duke mos qenë shumë aktive në tregun muzikor shqiptar.

Ndërkaq kjo nuk e ka bërë atë më pak të përfolur.

Ajo që ka rënë në sy së fundmi janë disa foto që Vesa i ka postuar në llogarinë e saj në Instagram.

Vëmendjen morri ekspozimi i gjoksit, ajo ka provokuar në fotot e fundit por megjithatë këngëtarja po duket shumë bukur. /Kosovarja/

Shiko foton:

Categories
HOME

Kjo është arsyeja pse unë e pjeki qepën ne furrë të paktën 1 herë në javë – një ilaç unik..!?

Qepa ka një efekt të fortë antibakterial dhe pothuajse të gjithë dinë për vetitë e tij shëruese. Lëngu i freskët i qepës i përzier me mjaltë kuron bronkitin dhe pneumoninë, dhe lehtëson me shumë sukses sulmet e kollës.

Ndihmon në dhimbjen e veshit dhe madje mund të ulë temperaturën e trupit nëse aplikohet në këmbë. Por pak e dinë që jo vetëm qepët e freskëta por edhe të pjekura janë shumë të dobishme. Gjatë trajtimit të nxehtësisë, qepa nuk humbet vetitë e saj të dobishme, përkundrazi!

Qepë të pjekura në furrë

Gjithkush që vuan nga gjaku i trashë, pra mpiksja e gjakut, duhet të hajë qepë të pjekur çdo ditë ose të paktën një herë në javë. Qepa e pjekur do t’ju ndihmojë të merreni me probleme afatgjata, veçanërisht me nyjet e lënduara.

Shtë e nevojshme të skuqni qepën së bashku me lëvozhgën dhe ta vendosni atë si një shtresë në vendet e lënduara, derisa të ndiheni më mirë. Qepët e pjekura mund të përdoren për të trajtuar aknet.

Veshja me qepë të nxehtë duhet të mbahet në zonën e problemit për 20 minuta në ditë. Aknet do të zhduken shumë shpejt. Edhe hemorroidet mund të shërohen falë qepëve të pjekura në furrë.

Veshjet e qepës kanë veti dezinfektuese dhe ndihmojnë indet e lëkurës të rigjenerohen më shpejt. Qepët e pjekura duhet të hahen më shpesh nga kushdo që ka probleme me mpiksjen e gjakut. Pas një dhurate nga zemra ose truri, rekomandohet të hani qepë të pjekur çdo ditë.

Veryshtë shumë e rëndësishme të futni qepë të përgatitura në këtë mënyrë në dietën e rregullt të njerëzve që vuajnë nga diabeti mellitus ose të predispozuar për sheqer të lartë në gjak. Ju mund të hani qepë përveç enëve kryesore, ose ta hani atë me stomak bosh çdo mëngjes.

Efekti vihet re brenda një jave, të gjitha falë përbërjes së mrekullueshme të kësaj perime: squfuri dhe hekuri në qepët e pjekura ndihmojnë në normalizimin e niveleve të glukozës në gjak dhe stimulojnë funksionimin e duhur të pankreasit dhe mëlçisë.

Kur hani qepë të pjekur, gjendja e pacientëve me hipertension dhe arterosklerozë përmirësohet ndjeshëm. Qepët ndihmojnë në pastrimin e enëve të gjakut, heqin qafe pllakat aterosklerotike dhe parandalojnë thumba të papritura të presionit të gjakut.

Nuk është çudi që gjithnjë më pëlqente shija e qepëve të pjekura në pjata të ndryshme! Pas pjekjes në furrë, vajrat esencialë thjesht avullojnë nga qepa, duke i dhënë asaj një shije specifike dhe aromë të qepëve të freskëta. Por vetitë e tij shëruese mbeten

Zgjidhni një qepë të mesme për të bërë një qepë të pjekur shëruese – përmban sasinë më të madhe të vlerave të shëndetshme!

Categories
HOME

Ilaçi më i mirë: kjo zbraz zorrët në 6 orë dhe i pastron ato plotësisht..!?

Për funksionimin e duhur të sistemit të tretjes, zorrët duhet të zbrazen rregullisht, çdo ditë. Bestshtë më mirë ta bëni atë më shumë se 2 herë, por shpesh ndodh që njerëzit të shkojnë në tualet vetëm disa herë gjatë gjithë javës. Ne nuk duhet ta konsiderojmë këtë situatë si normale. Ndoshta është kapsllëk, ose i njohur gjerësisht si kapsllëk.

Termi kapsllëk, dhe përdoret gjithashtu si kapsllëk ose kapsllëk, përdoret për të përshkruar një situatë kur zorra e trashë nuk mund të zbrazet, edhe pse ekziston nevoja për t’u zbrazur. Kapsllëku është zakonisht një problem i zgjidhur lehtësisht, por nëse nuk trajtohet, mund të shndërrohet në një gjendje kronike, e cila në planin afatgjatë mund të ketë pasoja më të rënda.

RECETA: Në 6 orë zbrazni zorrët si nën një rrjedhë të fortë uji

Vaji i ricinit është një laksativ natyral që përdoret për të përdorur më shpesh sepse nuk kishte shumë produkte në treg për këtë qëllim. Fatkeqësisht, ajo është më pak e njohur për brezat e sotëm, sepse përfaqësohet gjithnjë e më pak.

Nga ky vaj në kombinim me lëngun e portokallit, i cili është i pasur me fibra dhe lëndë ushqyese të dobishme, ju merrni një pije shumë të fuqishme dhe të shëndetshme për zbrazjen e zorrëve.

Kjo pije gjithashtu forcon imunitetin. Zbrazja e zorrëve është një proces shumë i rëndësishëm, i cili eliminon mbeturinat e grumbulluara dhe pikat nga trupi, gjë që ka një rëndësi të veçantë për parandalimin e sëmundjeve dhe ruajtjen e shëndetit të mirë.

Përbërësit: 1 filxhan lëng portokalli të shtrydhur sapo dhe 1 lugë gjelle vaj ricini

Procedura: për të përgatitur këtë pije, është shumë e rëndësishme të përdorni lëng portokalli të shtrydhur sapo. Lëngjet e blera përmbajnë një sasi të madhe sheqeri dhe shumë pak fibra, kështu që pija do të ketë një efekt të dobët. Pasi të keni shtrydhur lëngun e portokallit, shtoni një lugë gjelle vaj ricini dhe përzieni.

Për rezultate më të mira, rekomandohet që pija e përgatitur në këtë mënyrë të konsumohet një herë në ditë me stomak bosh. Zbrazja e zorrëve do të ndodhë pas 6-12 orësh. Këtu ka më shumë informacion në lidhje me vajin e ricinit, përdorimin e tij dhe recetat, dhe në fund teksti përfundon me rekomandime për ushqimin e duhur që do të sigurojnë lëvizjet e duhura dhe të rregullta të zorrëve.

Vaji i ricinit merret me shtypje të ftohtë të farave të pjekura dhe të qëruara të ricinit (Ricinus communis). Përveçse është laksativ, përdoret edhe për kujdesin e lëkurës dhe flokëve. Vaji i ricinit zbut, hidraton dhe ushqen lëkurën e thatë. Vendoseni në një shtresë të hollë direkt në lëkurë të pastër, me një masazh të butë