Categories
HOME

“Mos ma ço zanin, jam qytetare amerikane”/ Plàs keq mes biznesmenes dhe policit në Velipojë(VIDEO)

Pas ultimatumit që dha dje kryeministri Rama, policia ka ndërmarrë aksione të shumta të spastrimit të plazheve nga shezlonget në të gjithë vijën bregdetare të vendit. Ka pasur përpl asje të policisë jo vetëm me pronarët e shezlongëve por edhe me qytetarët të cilët kishin paguar për shërbimin e marrë.

Ndërsa së fundmi, një përpl asje ka ndodhur mes pronares të një hoteli dhe policisë në Velipojë ku po vazhdon aksioni për spastrimin e vijës bregdetare nga personat që siç raportohet e kanë zaptuar ilegalisht.

Në videot e mëposhtme, shihet një përpl asje mes pronares së hotelit dhe policisë. Pronarja e hotelit ka kërkuar që të lirohen hapësirat publike përpara hotelit të saj, ndërsa policia ka thënë se po bën vetëm atë që i është kërkuar në vendet e përcaktuara.

“Jam qytetare amerikane unë nuk duhet me ma ngrit zonin se thirra direkt ambasadën. Ju keni liru hapësira të tjera, mua më duhet të lironi hapësirën që është përballë hotelit tim të certifikuar”- ka thënë ndër të tjera pronarja e hotelit.

Categories
HOME

Lajm i zi për artin, ndahet nga jeta shkrimtarja e njohur me famë botërore (Foto+Emri)

Shkrimtarja kubane, Della Fiallo, u nda nga jeta të martën, tha për ‘CNN’ një burim i afërt me shkrimtaren.

Shkrimtarja legjendare ishte 96 vjeçare, ndërsa shkaku i vd ekjes nuk u bë i ditur.

E konsideruar si “nëna e telenovelës së Amerikës Latine”, Delia Fiallo shkroi më shumë se 40 vepra në radio dhe televizion. Ndër veprat e saj origjinale dhe më vonë të adaptuara nga ajo ose nga të tjerët janë “Cristal”, “Esmeralda”, “La Zulianita” dhe “Maria del Mar”.

Prodhimet e bazuara në veprat e saj u panë në miliona shtëpi nëpër botë.

Categories
HOME

Një ilaç për pastrimin e enëve të gjakut dhe kolesterolit, mjekët nuk mund të besonin se sa shpejt funksionon

Një ilaç për pastrimin e enëve të gjakut dhe kolesterolit, mjekët nuk mund të besonin se sa shpejt funksionon

-Kjo është një recetë e vjetër nga libri “Pelagica” dhe sipas recetës së shkruar përgatitet kështu: 1.2 litra ujë zihet, pastaj hiqet nga zjarri dhe lihet të ftohet. Gjatë kësaj kohe, pastrohen saktësisht 40 thelpinj hudhër dhe lahen 3 limona të pa spërkatur. Grijeni hudhrën dhe priteni limonin në kubikë së bashku me lëvoren (farat hiqen).

Shtoni hudhrën dhe limonin në ujë, pastaj lëreni të nxehet përsëri derisa të vlojë. Menjëherë lihet mënjanë dhe lihet e mbuluar brenda natës. Kulloni në mëngjes dhe ruajeni lëngun në një shishe qelqi. Ju merrni saktësisht një litër.

Përdorimi: pini një gotë raki në mëngjes derisa të konsumohet e gjithë sasia. Pas një pushimi dhjetë ditësh, çdokush mund të përsërisë procedurën. Pastron enët e gjakut dhe ul kolesterolin dhe trigliceridet – Unë personalisht e kontrollova atë, thotë Lila Lango.

– Nusja ime përgatiti këtë recetë për vëllain tim, dhe mjeku nuk mund të besonte se dhjami i tij ishte zvogëluar, faleminderit – Aida Dzidic konfirmon efikasitetin

Recetë për eliksirin e rinisë sipas Luna
-Këtë eliksir të rinisë e përdor një herë në vit, dhe mund të përdoret 2-3 herë. Eliksiri është i mirë për rinovimin e trupit, pastrimin e enëve të gjakut sidomos nëse janë të bllokuara me pllaka, për rregullimin e kolesterolit dhe presionit të gjakut, thotë Luna.

Receta është e thjeshtë dhe përgatitet nga përbërës natyralë.

PGRRBRSIT E NEVOJSHM:

1 kg limon
300 g hudhër të pastruar
1.5 litra ujë

PROCEDURA:

Sillni ujin në një çiban, pastaj zvogëloni nxehtësinë në të ulët. Shtoni hudhër të shtypur dhe limon me lëvozhgë (pastruar nga farat) në ujë dhe zieni në nxehtësi të ulët për 15 minuta. Më pas lëreni mënjanë të ftohet. Ruhet në një vazo qelqi dhe ruhet në frigorifer.

Përdorimi: 25 ml në mëngjes, 25 ml në mbrëmje, për 25 ditë. Bëni një pushim prej 10 ditësh, pastaj përsëritni procedurën derisa të konsumohet e gjithë sasia.

Categories
HOME

Konsumojeni sa me shume kete Pije: forconi kockat, gjunjët dhe largoni dhimbjet e tyre..!?

Konsumojnei sa me shume kete pije: forconi kockat, gjunjët dhe largoni dhimbjet e tyre..!?

Me kalimin e kohës përfundimisht të gjithë përballen me dhimbje të ndryshme dhe një prej tyre janë edhe problemet me kockat e kyçet. Por ne kemi disa këshilla për të ndarë me ju, kështu që mund të ruani qetësinë. Dhimbjet e kockave dhe kyçeve nuk janë një dhimbje e zakonshme, kështu që ato që tashmë e kanë përjetuar ndjesinë e asaj dhimbje e dinë se kjo është pak a shumë një makth.

Në disa raste, njerëzit nuk janë në gjendje të ecin ose të ulen. A e dini se gjunjtë mbështesin më shumë se 80% të peshës totale të trupit? Për këtë arsye duhet të bëni shumë kujdes me gjunjtë. Dhe për t’ju ardhur në ndihmë, ne do t’ju tregojmë një recetë që shëron të gjitha këto probleme dhe është më e kërkuara.

Gatuani tërshërën siç e gatuani normalisht. Shtoni ujë të nxehtë dhe lëreni të ftohet paksa. Merrni ananasin dhe priteni, shtrydhini copat në mëyrë që merrni lëngun. Ndërkohë mund të filloni të përzieni në makinerinë e smoothie mjaltin, ujin, kanellën dhe bajamet së bashku me lëngun e portokallit.

Categories
HOME

Bëni një inje’ksion vitaminash për të rritur imunitetin: Ju duhen këto 5 përbërës..! Mbroni vetene tuaj nag Viruset..!?

Bëni një inje’ksion vitaminash për të rritur imunitetin: Ju duhen këto 5 përbërës..! Mbroni vetene tuaj nag Viruset..!?

Imuniteti i fortë është gjithmonë i nevojshëm për të mbrojtur trupin nga sulmet e virusit, veçanërisht tani që e gjithë bota është e munduar nga një pandemi.

Mbrojtja duhet të jetë e jashtme dhe e brendshme. Para së gjithash, mjekët rekomandojnë larjen e duarve sa më shpesh të jetë e mundur me ujë dhe sapun, jo më pak se 20 sekonda, përdorimin e antiseptikëve, uljen në shtëpi nëse nuk keni nevojë urgjente për të dalë dhe qëndruar brenda për një kohë sa më të shkurtër të jetë e mundur.

“Injeksionet” e vitaminave që mund të përgatiten në shtëpi në vetëm disa minuta, mund të ndihmojnë trupin në mbrojtjen që vjen nga brenda.

Ju duhen vetëm 5 përbërës që mund t’i gjeni lehtësisht në një supermarket lokal. Këto janë xhenxhefil, limon, portokall, shafran i Indisë dhe piper i zi.

Pse pikërisht këto pesë?

GINGER – ka veti të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore, duke i bërë ato një segment të domosdoshëm të luftës së përditshme kundër virusit.

TURQIA – kjo erëz do t’i japë pijeve tuaja jo vetëm një nuancë të këndshme të artë, por edhe shumë veti të dobishme. Forcon sistemin imunitar, zvogëlon inflamacionin dhe eliminon toksinat nga trupi.

Portokalli dhe limoni – Eliminoni substancat e dëmshme nga trupi, përmbajnë një përqindje të lartë të vitaminës C e cila është e mirë për forcimin e sistemit imunitar.

PIPER I ZI – Shërben si një lloj katalizatori dhe shumëzon efektin e përbërësve të tjerë.

PGRRBRSIT E NEVOJSHM:

1 portokall i madh
2 limona më të vegjël
½ filxhan rrënjë xhenxhefili të copëtuar

2 lugë çaji shafran i Indisë
pak piper i zi i sapo bluar
1 lugë çaji vaj ulliri ose kokosi

PROCEDURA:

Lani mirë portokallin dhe limonin, trajtojini ato me sodë buke, sepse edhe lëvorja është e nevojshme. Lëvorja përmban deri në 70% të lëndëve ushqyese, shumë më tepër sesa në tul.

Prisni ato në copa të mëdha, pastaj shtoni xhenxhefil, shafran i Indisë dhe piper të zi. Vendosni përbërësit në një shtrydhëse frutash e perimesh. Ndani pijen që rezulton në dy pjesë dhe pijeni atë gjatë ditës me stomak bosh.

Categories
HOME

5 Arsye: Pse vazhdimisht ndiheni të LODHUR..!? Keni Kujdes lodhja mund të ketë pasoja shumë të rrezikshme..!?

A i bëni shpesh vetes pyetjen: Pse ndjehem gjithmonë kaq e lodhur?

Kjo është veçanërisht e dukshme gjatë periudhave të tilla si karantina koronare, pasi që shumicën e kohës jemi në shtëpi dhe nuk harxhojmë energji, pra nga vjen kjo lodhje?

Në vijim do të shohim se cilat mund të jenë shkaqet kryesore dhe më të zakonshme të kësaj lodhje, e cila nuk është plotësisht e qartë për ju se çfarë e shkaktoi atë.

Statistikat tregojnë se lodhja mund të ketë pasoja shumë të rrezikshme
Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve, rreth 15% e grave dhe 10% e burrave në Shtetet e Bashkuara përjetojnë rregullisht lodhje dhe rraskapitje. Përveç që ndikon në atë që nënkuptohet me cilësi të jetës, në përgjithësi, një lodhje e tillë mund të ketë pasoja më specifike dhe madje fatale.

Gjegjësisht, në SH.B.A., vendi ku ka statistika për pothuajse çdo temë, ka të dhëna që 1 në 25 shoferë thonë se u ndodh që të bien pas timonit të paktën një herë në muaj. Në këtë drejtim, rreth 72 mijë aksidente trafiku dhe rreth 44 mijë lëndime, nga të cilat 6000 me pasoja fatale i atribuohen pakujdesisë së drejtimit të automjetit të shkaktuar nga lodhja.

Sigurisht, zakonisht e dimë nga vjen lodhja, dalja natën vonë, një ditë dinamike pune, shikimi i filmave natën vonë ose ndërrimi i tretë third Problemi lind kur nuk dimë nga vjen lodhja jonë.

Pra, le të shohim shkaqet kryesore të fshehura të lodhjes kronike dhe mënyrat e pakta që mund të rrisim nivelet e energjisë gjatë gjithë ditës:

1) Gjumë i pamjaftueshëm
Padyshim një nga shkaqet kryesore, më të zakonshme të lodhjes kronike. Sigurisht, ju do të thoni se ky nuk është një shkak i fshehur i lodhjes, por në Shtetet e Bashkuara 1 në 3 të rritur ka një mungesë të vazhdueshme të gjumit. Kjo do të thotë që këta njerëz nuk janë as të vetëdijshëm se u mungon gjumi, por është normale që ata të flenë 3-6 orë në natë.

Çdo gjë nën 7 orë nuk është e mjaftueshme për të rriturit. Për fëmijët minimumi është 8.

Sipas institucioneve kryesore që merren me gjumin si një faktor shëndetësor, personave midis 18 dhe 60 vjeç u duhen të paktën 7 orë gjumë në natë, për funksionimin optimal të trupit.

Faktori i gjumit shpesh nënvlerësohet, por nuk është vetëm shkak i lodhjes gjatë ditës, por nëse nuk kemi gjumë të mjaftueshëm rrisim rrezikun e sëmundjeve të ndryshme si mbipesha, tensioni i lartë i gjakut, depresioni, sëmundje të ndryshme kardiovaskulare etj.

Këshilla të shkurtra për arritjen e gjumit të mjaftueshëm:
• krijoni një rutinë – përpiquni të shkoni në shtrat natën dhe të ngriheni në mëngjes në të njëjtën kohë, madje edhe në fundjavë

• Shmangni dremitjet e ditës – kjo prish gjumin e natës dhe krijon një çekuilibër

• Kufizoni kohën kur zgjoheni në shtrat – nëse keni probleme të bini në gjumë për më shumë se 10 minuta ndërsa jeni në shtrat, ngrihuni dhe uleni në errësirë ​​derisa të ndiheni sikur të flini, atëherë kthehuni në shtrat

• sigurohuni që mund ta bëni zonën e gjumit më të rehatshme

• gjumi cilësor kërkon një temperaturë pak më të ulët dhe mungesë të plotë të dritës së ulët

• Kufizoni pijet me kafeinë, alkoolin dhe cigaren

Nëse keni pagjumësi kronike, apnea obstruktive të gjumit ose ndonjë problem tjetër mjekësor në lidhje me gjumin, është më mirë të konsultoheni me një mjek

2) Dietë jo e shëndetshme
Ndiheni i lodhur, i përgjumur dhe pa energji? Ajo që është në pjatën tuaj mund të jetë një nga arsyet për këtë gjendje. Por për fat të mirë, mund të jetë edhe një nga zgjidhjet.
Ajo që hamë ka një efekt të fuqishëm në ndjenjën e përgjithshme të energjisë, dhe energjia, nga ana tjetër, ndikon në mënyrën sa efikase dhe efektive do të kryejmë të gjitha sfidat gjatë ditës.

Kështu, duke zgjedhur dhe kombinuar me mençuri kohën dhe përbërjen e vakteve dhe vakteve, ne mund ta ndihmojmë veten të shmangim ndjenjën e letargjisë dhe përgjumjes gjatë gjithë ditës. Këshillat e shkurtra në lidhje me këtë faktor do të ishin:

• Hani më shpesh, në sasi më të vogla
• pini ujë!
• Kini kujdes nga meze të lehtë dhe meze të lehtë

• Sigurohuni që të merrni mjaftueshëm vitaminë C.
• Hani më shumë bishtajore
• mëngjesi është i detyrueshëm (është mirë të hani bollgur për mëngjes më shpesh)

• Përdorni arra dhe banane për meze
• Ndaloni pijet me sheqer dhe ushqimin
• Shikoni kaloritë tuaja

3) Stili i jetesës joaktive
Kur ndihemi të lodhur, shohim ulur dhe relaksuar si përgjigjen e vetme. Por lëvizja në mënyra të ndryshme mund të jetë gjëja më e mirë që mund të bëjmë për të rimarrë energjinë tonë.

Ne e dimë që kohët e fundit ka një pandemi tjetër në botë, dhe kjo është mënyra e “ulur” e jetës. Ne duhet ta marrim seriozisht nevojën natyrore të trupit për lëvizje dhe tejkalimi i lodhjes kronike është vetëm një arsye më shumë.

Një studim nga Universiteti i Athinës ofron të dhëna interesante. Gjegjësisht, hulumtimi ka treguar se ushtrimi i moderuar për 20 minuta rrit nivelet e energjisë në mënyrë të konsiderueshme më shumë sesa të qëndrosh i qetë për të njëjtën kohë.

Nëse nuk jeni aktiv për një kohë të gjatë, filloni ngadalë. Lëreni shëtitjen të jetë 10 minuta për një kohë, dhe vetëm shikoni se si rritet. Konsistenca është më e rëndësishme. Sigurisht, lloji i aktivitetit nuk ka rëndësi.

4) Stresi kronik
Shumë faktorë të ndryshëm mund të shkaktojnë stres. Stresi akut ose i çastit është një mënyrë që trupi të mbrojë veten në situata të caktuara dhe është i dobishëm, por kur bëhet kronik, stresi vetëm na krijon probleme. Madje mund të rrisë rrezikun tonë për të zhvilluar disa sëmundje fizike. Sigurisht që stresi mund të shkaktojë lodhje kronike, dhe hapi i parë drejt një zgjidhjeje është të jemi të vetëdijshëm se e kemi. Këshilla të shkurtra për tejkalimin:

• Identifikoni burimin e stresit – pa këtë hap është e pamundur ta kontrolloni atë
• monitorojë stresin
• Mësoni të thoni jo për gjërat që nuk ju pëlqejnë

• Mundohuni të shmangni situatat që e dini se do t’ju shkaktojnë stres
• flasin për problemet
• Vëzhgoni situatën nga kënde të ndryshme

• Përqendrohuni në pamjen më të madhe
• përpiquni të pranoni gjëra në të cilat nuk mund të ndikoni
• Falja është e rëndësishme

• Jini fizikisht aktiv rregullisht

5) Gjendja mjekësore
Nëse jeni i sigurt që keni një mënyrë jetese të shëndetshme, dmth ushqeheni shëndetshëm, jeni fizikisht aktiv, merreni me stresin dhe flini mjaftueshëm, dhe përsëri ndieni lodhje kronike, atëherë mbase është sëmundje.

Disa nga sëmundjet që kanë lodhje kronike dhe lodhje si simptomë janë:

• anemi
• diabeti
• depresioni

• ankthi
• sëmundjet e tiroides
• infeksione të traktit urinar

• sëmundje të zemrës
• Mungesa e vitaminave ose mineraleve
• intolerancën ndaj ushqimit

por edhe shumë sëmundje të tjera.

Categories
HOME

Studimi i fundit lë pa fjalë : Ja nga cila sëm/undja na mban larg konsumimi i kafesë

Një studim i ri ka zbuluar se konsumi i 3 ose 4 filxhanëve kafe me apo pa kafeinë në ditë, e zvogëlon rrez. ikun e zhvillimit dhe vd. ekjes nga sëm. undjet kro nike të mëlçisë.

Sipas studimit në fjalë të botuar në revistë ”BMC Public Health”, konsumatorët e kafesë kishin 21 për qind më pak gjasa që të prekeshin nga sëmundje kro nike të mëlçisë, 20 për qind më pak të ngjarë të zhvillonin sëm. undje kro nike ose të mëlçisë të yndyrshme, dhe 49 për qind më pak të ngjarë të vd. esin nga sëm. undja kro. nike e mëlçisë, sesa ata që nuk e konsumojnë kafenë.

“Kafja është e arritshme nga të gjithë, dhe përfitimet që shohim nga studimi ynë mund të nënkuptojnë se ajo mund të jetë një trajtim i mundshëm parandalues për sëmundjen kro nike të mëlçisë”- thotë autori kryesor i studimit dr.Oliver Kenedi, lektor në fakultetin e mjekësisë së Universitetit të Sauthemptonit në Britaninë e Madhe.

Sipas tij kjo gjë është sidomos e vlefshme në vendet me të ardhura më të ulëta dhe me qasje më të ke qe në sistemin e kujdesin shëndetësor, dhe ku janë shumë më të shpeshta sëm. undjet kro nike të mëlçisë.

Faktorët e rrez. ikut për sëm. undjen e mëlçisë përfshijnë pirjen e alk. olit, mbipeshën, diabetin, pirjen e duhanit, inf. eksionet e hepatitit B dhe C, dhe sëmundjen e mëlçisë yndyrore jo për shkak të alk. olit, që ka të bëjë me grumbullimin e dhjamit shtesë në qelizat e mëlçisë, por që nuk shkaktohet nga alk. oli.

Sipas Fondacionit Amerikan të Mëlçisë, diagn osti kimet e sëmundjes së mëlçisë yndyrore joalk. olike, që prek njerëzit mbipeshë, që janë diabet, apo me kolesterol të lartë ose trigliceride në nivele të larta, janë dyfishuar gjatë 20 viteve të fundit, duke prekur deri në 25 për qind të amerikanëve.

Sipas Shoqatës Amerikane të Kan. ce rit, shkalla e kan. ce rit të mëlçisë është trefishuar që nga vitit 1980, teksa “ndërsa edhe numri i vde. kjeve është dyfishuar”. Shkaqet e kan. cerit të mëlçisë përfshijnë diabetin dhe sëm. undjen joalk. olike të mëlçisë, dhe pirjen e tepërt të alk. olit apo inf eksionet e hepatitit B dhe C.

Diagno sti kimet e kan. ce rit të mëlçisë, janë rritur globalisht për dekada. Një studim i vitit 2018, zbuloi një rritje prej 75 për qind të rasteve në të gjithë botën midis viteve 1990-2015.

Sipas Fondit Botëror të Kërkimit mbi Kan. cerit, tumori i mëlçisë është i gjashti më i zakonshëm në të gjithë botën, me rreth 83 për qind të rasteve që ndodhin në vendet më pak të zhvilluara, veçanërisht ato në Azi dhe Afrikë.

Shkalla e mbijetesës është e vogël, pasi ai nuk ka shenja të hershme, ndaj shumë raste të kan. cerit të mëlçisë janë shumë të avancuara në kohën e diagn ostikimit.

Studimi ekza minoi konsumin e kafesë midis 494.585 pjesëmarrësve në “UK Biobank”, një bazë të dhënash biomjekësore për qëllime kërkimore, dhe më pas i ndoqi ata për gati 12 vjet.

Ndërsa përfitimi maksimal u pa tek grupi që pinte kafe të bluar me kafeinë ose pa kafeinë, edhe pirësit e kafesë së çastit kishin disa përfitime. Kafeja e bluar ka nivele më të larta të kaueolit dhe kafestolit, dy antioksidantë që gjenden në kokrrat e kafesë, dhe që janë treguar kanë veti anti-infla matore.

Por kafestol e rrit kolesterolin e keq, ose LDL (lipoproteinat me densitet të ulët). Ky nuk është studimi i parë që identifikon përfitime shëndetësore nga kafeja.

Një studim i botuar në muajin shkurt, zbuloi se pirja e një ose më shumë filxhanëve kafe të zezë në ditë, shoqërohej me një rrez. ik të zvogëluar afatgjatë nga problemet me zemrën.

Po ashtu është vërtetuar se kafeja ul rrez. ikun e diabetit të tipit 2, sëm. undjen e Parkinsonit, kan ce rit të pr ost atës, Alzheimerit, sklerozës së shumëfishtë, melanomës dhe kan ce reve të tjera të lëkurës, dhe ul nivelet e kalciumit në arteriet koronare.

Dhe një studim paraprak nga Kenedi, zbuloi se pirja e kafesë ul rrez. ikun e kan. ce rit hepatocelular, forma më e zakonshme e kan ce rit të mëlçisë,do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.

Categories
HOME

Dieta 1 javore me kumbulla të thara që largon deri në 2-3 kg : Ja si duhet t’i konsumoni

Në qoftë se sapo keni marrë një ftesë për të marrë pjesë në një event të rëndësishëm ose mikja juaj më e ngushtë martohet pas 1 javë dhe fustani i preferuar nuk ju rri mirë, dieta e mëposhtme është ajo që ju duhet.

E shpejtë, efektive dhe mbi të gjitha aspak e vështirë për t’u mbajtur, dieta 1 javore me kumbulla të thara është pikërisht ajo që ju duhet.

Është një dietë shumë e thjeshtë dhe rezultati është i dukshëm menjëherë. Sigurisht që asnjë dietë nuk premton mrekulli, prandaj nëse e kombinoni me aktivitet fizik dhe pirjen e 8 gotave ujë në ditë, do të rrëzoni shumë shpejt 2-3 kilogramë Brenda 7 ditëve.

Kumbullat e thata janë një dhuratë e çmuar për organizmin; lu. ftojnë kapsllëkun, parandalojnë inf. eksionet e ndryshe falë përbërësve me veti antibak. teriale dhe antiinfl amatore, mbrojnë trurin nga veprimi i radikaleve të lira, ndikojnë në parandalimin e sëm. undjeve kro nike sikurse janë sëm. undjet kardiova skulare, ndihmojnë në trajtimin e diabetit të tipit 2, ulin kolesterolin e ke q në gj. ak etj.

Mirëpo studimet e ndryshme kanë provuar se kumbullat e thata ndihmojnë gjithashtu në rënien nga pesha, kjo është edhe arsyeja përse duhet t’i përfshini në regjimin tuaj ushqimor.

Dieta e mëposhtme këshillohet të ndiqet për një javë. Bëhet fjalë për 1 menu të pandryshueshme,e dhe pse keni mundësi që ta kombinoni duke zgjedhur një ditë peshk e një ditë mish të bardhë pule.

Mëngjesi: 1 gotë me ujë të vakët dhe limon, 6 kumbulla të thata, 10 kokrra fruta të thata (nuk këshillohen kikikirikë dhe bajamet e kripura)

Vakti para drekës: 1 mollë jeshile dhe 6 kumbulla të thata.

Dreka: 1 vezë e zier, 150 gr mish i bardhë pule ose peshk (gjithmonë i gatuar në avull), 50 gr djathë pa yndyrë dhe 3 kumbulla të thata.

Zemra (vakti i padites): 1 mollë jeshille dhe 3 kumbulla të thata.

Darka: 1 gotë kos, 1 mollë jeshile dhe 6 kumbulla të thata,do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.

Categories
HOME

Zhytini duart në uthull molle të paktën 2-3 herë në javë, çdo natë : Bëjeni këtë për të paktën 2 muaj

Rritja e nivelit të acidit urik në gjak çon në sëm. undje inflamatore ose reumatike! Grumbullimi i kristaleve të acidit urik të ngjashme me majën e gjil përave, bën që në nyjet dhe artikulacionet e trupit të formohen disa gunga të dhi mbshme.

Ndonëse nuk është një sëm. undje që vendos në rrez ik serioz shëndetin sërish duhet trajtuar apo mbajtur nën kontroll.

E ndërsa med ikamentet për dhi mbjet mund të jenë një pjesë e dobishme e një plani të trajtimit ,për fat të mirë, ekzistojnë shumë trajtime natyrore që mund të zvogëlojnë varësinë tuaj nga med ikamentet duke u kujdesur për faktorin që nxit dhi mbjen në vendin e parë inflamacion.

Nëse jeni në gjendje të zvogëloni inflamacionin tuaj nyjet tuaja do të ndihen më pak të ngurta dhe do të lëvizin më lehtë.

Përbërësit:

2 lugë gjelle uthull molle

1 lugë gjelle vaj ulliri

ujë

mjaltë

Përgatitja :

Përziejini të gjithë përbërësit.

Zbytini duart në këtë përzierje të paktën 2-3 herë në javë, çdo natë. Bëjeni këtë për të paktën 2 muaj.

Shënim: Përzierja mund të bëhet dhe vetëm me uthull molle dhe vaj ulliri.

Mund ta përdorni dhe në zona të tjera të prekura, siç janë bërrylat dhe gjunjët.

Fërkoni përzierjen në nyjet që ju dhembin,do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.

Categories
HOME

Studimi i fundit : Konsumoni 1 kokërr dardhë në ditë dhe do të mbeteni pa fjalë me atë që do t’i

Dardha është një nga ato fruta që nuk zhg ënjen kurrë. Ajo është padyshim një nga frutat më të shijshme dhe plot lëng të verës por edhe më të pasurat në vlera.

Dardha është një burim i shkëlqyer i fibrës, beta karotenit dhe vitaminave B. Ajo përmban gjithashtu minerale të rëndësishme e të dobishme për shëndetin e njeriut.

Sipas agroweb.org, studimet e kohëve të fundit konfirmojnë se konsumi ditor i dardhës luan një rol të rëndësishëm në përpjekjet për të mbajtur peshën nën kontroll.

Të dhënat e një studimi të kryer nga Universiteti Shtetëror i Luizianës ka zbuluar se njerëzit që hanë dardhë çdo ditë janë 35% më pak të rrez. ikuar nga obeziteti dhe mbipesha.

Ky zbulim i atribuohet faktit se dardha është e pasur me fibër, vitaminë C, magnez, bakër dhe kalium.

Veç kësaj, dardha është një frut që ul rrez. ikun e vde. kshmërisë nga sëm. undjet kardiova skulare dhe që pastron organizmin nga toksinat,do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.