Categories
HOME

Dëshironi të mos shkoni asnjëherë tek mjeku ? 1 kokërr mollë jeshile në mëngjes dhe

Mollët jeshile mund të jenë njësoj të shëndetshme me mollët e kuqe, por shija e tyre është pakëz majo she dhe e ëmbël në të njëjtën kohë.

Mollët jeshile janë një frut i shëndetshëm që ofron shumë përfitime për organizmin dhe lëkurën.

Ato janë të pasura me fibër, minerale dhe vitamina.

Përfitimet që vijnë nga këto fruta janë të larmishme.

Përmirësojnë tretjen

Mollët jeshile me gjithë lëkurë përmbajnë shumë fibër dhe përmirësojnë tretjen.

Kur të hani mollë jeshile, hajeni me gjithë lëkurë për të marrë dyfishin e vlerave.

Molla jeshile ndihmon në procesin e pastrimit dhe e mban mëlçinë të shëndetshme e të mbrojtur.

Lajeni mirë përpara se ta hani, duke përdorur sodë buke ose uthull të tretur në ujë.

Kanë Pak Yndyrna

Mollët jeshile kanë një nivel të ulët yndyrnash dhe ndihmojnë për qarkullimin e gja. kut në organizëm.

Qarkullimi i mirë parandalon sëm. undjet e zemrës.

Mollët jeshile janë të pasura me vitaminë K, e dobishme kundër mpiksjes së gja. kut.

Burim i pasur i vitaminës A dhe C

Mollët jeshile janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C që mbron qelizat nga radikalet e lira dhe ul rrez. ikun e qelizave të dëmshme.

Ato gjithashtu përmbajnë shumë vitaminë A, që ndihmon në mirëmbajtjen e shikimit.

Mollët Janë Të Mira Për Kockat

Mollët jeshile janë të pasura me kalçium.

Ekspertët thonë se ngrënia e një molle në ditë forcon kockat dhe dhëmbët.

Mollët kundër plakjes

Mollët jeshile kanë vlera të tjera të rëndësishme për ngadalësimin e plakjes dhe për bukurinë.

Ato ndihmojnë në ushqimin e lëkurës dhe në eli. minimin e rrathëve të zinj të syve.

Nëse filloni tani të konsumoni mollë rregullisht, do të shikoni një përmirësim të lëkurës në pak ditë.

Nëse mollën jeshile e hani në mëngjes me stomakun bosh do të ndihmoni organizmin të kryejë funksionet më mirë.

Fibra që do të merrni në fillim të ditës do të pastrojë zorrët dhe do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur,
Me posht keni 2 video klikojeni te dyat jane me pjese te ndara
2 videot kan reklam por pritni pak deri te largohet…

Categories
HOME

Eduarti në hàll të madh me Arbanën: Aman mos i tregoni

Mbrëmjen e sotme, moderatorja Arbana Osmani ka kërkuar ndihmën e ndjékësve të saj në Instagram për të siguruar disa syze që dëshiron t’i përdorë për Halloween.

Ajo ka publikuar në InstaStory foton e një kostumi për festën, ndërsa krahas saj shkruan:

“Ku mund të gjej syze si këto, të madhésive të ndryshme dhe që të mos kùshtojnë sa qímet e kokës se vetëm nesër na duhen.”- janë fjalët e moderatores.

Pra, Arbana ka në mendje një kostum të tillë për festën e Halloween-it, por prísni të mësoni si ka reàguar partneri i saj, Eduarti!

Ai ka publikuar në InstaStory të njëjtën foto të Arbanës, ndërsa krahas saj i lutet ndjékësve të mos e ndihmojnë, pasi nuk dëshiron të veshë një kostum të tillë.

“Aman mos i tregoni se do të më veshi kështu dhe mua”- shkruan regjisori duke na shkrírë së qeshuri.

Epo, të shohim deri sonte në darkë se kush do të bëjë “lígjin” këtë Halloween!Eduart Grishaj nuk ndalet, flet sërish me plot dashuri për Arbana Osmanin – GazetaBlic

Categories
HOME

Mjeku i njohur tregon sekretin : Ja se si të pastroni sinuset në sekond, pa përdorur il’açe

Sinuset e mbyllura gjithsesi mund të vështirësojnë jetën e përditshme dhe të krijojnë probleme me frymëmarrje të vështirësuar, dhembje koke, por edhe me probleme të dëgjimit të dobësuar

Dr. Alan Mandell nga Florida, praktikues i kiropraktikës, ka treguar edhe dy mënyra për pastrimin e sinuseve për të cilat do t’ju nevojiten më pak se dy minuta, të cilat mund t’i provoni menjëherë.

Shtrini gishtat e mëdhenj dhe njëherësh derisa hapni gojën shty pni me gishta brendësinë e veshit.

Lironi shtypjen në vesh njëkohësisht duke mbyllur gojën. Do të dëgjoni pëlcitje të lehta në vesh. Bëni dhjetë përsëritje të shpejta.

Mbyllni hundën me gishta, merrni frymë lehtë dhe nxirreni frymën duke mbajtur gojën të hapur, me ç’rast do t’ju fryhen faqet, sikur pini duhan.

Bëni tri përsëritje duke u kujdesur që të mos i fryni faqet shumë. Pritni disa minuta, pastaj do të duhej të ndienit se si po ju pastrohen sinuset.

Edhe njerëzit me probleme kro nike të sinuseve kanë konstatuar që këto këshilla ndihmojnë. Posaçërisht janë të dobishme nëse nuk dëshironi të merrni barna të tepërta, por jeni të prirë ndaj mënyrave natyrale të shërimit,

Categories
HOME

Jo vetëm po dalin bashkë, tani Mozzik dhe Loredana veshin teshat e njëri-tjetrit (FOTO)

Ditën e djeshme Loredana dhe Mozzik u fotografuan në shoqërinë e njëri-tjetrit në një hotel me emër në Kosovë.

Ata shiheshin mjàft të afërt me njëri-tjetrin, ku Mozzik ndodhej i ulur kurse Loredana po i thoshte diçka.

Duket se Mozzik ka qenë personi i parë që Loredana ka takuar me rikthímin në Kosovë dhe nuk është ndàrë në asnjë moment préj tij.

Dyshja janë parë sërish në shoqërinë e njëri-tjetrit dhe këtë herë ka qenë një faqe e fansave të Loredanës në Instagram që ka siguruar disa foto të tyre.

Ata janë “kàpur màt” duke dalë bashkë nga një hotel dhe shihen duke biseduar me njëri-tjetrin.

Ndërkohë në foto bie në sy se Mozzik ka veshur të njëjtin jelek me të cilin Loredana është shfàqur dy ditë më parë në rrjete sociale.loredana.latest

Këto foto vijnë sërish si déshmi se dyshja janë rikthýer në krahët e njëri-tjetrit dhe tashmë po shijojnë në maksímum çdo moment bashkë.

Kjo nuk është hera e parë që ata shfàqen bashkë dhe veshin rrobat e njeri-tjetrit.

Më herët Loredana dhe Mozzik janë fotografuar duke bërë shopping në Gjermani dhe para pak javësh u panë sërish në Kosovë. Deri më tani as njëri e as tjetri nuk e kanë pranuar ribashkimin.
Me posht keni 2 video klikojeni te dyat jane me pjese te ndara
2 videot kan reklam por pritni pak deri te largohet…

Categories
HOME

Nga 30 sekonda deri në 1 minut : Do të mbeteni pa fjalë nga 7 përfitimet që marrim nga dushi me ujë të ftohtë në mëngjes

Nëse nuk jeni mësuar të bëni dush me ujë të ftohtë mund të reduktoni gradualisht temperaturën e ujit dhe të adaptoni këtë ritual.

Ideja e një dushi me ujë të ftohtë në mëngjes nuk mirërpitet nga pjesa më e madhe e njerëzve. Përkundrazi, vetëm ideja u jep të dridhura dhe dëshira u ikën. Por nëse do t’i dinit përfitimet e mëdha që mund të sjellë për shëndetin tuaj, do ta provonit kët terapi natyrale, të thjeshtë dhe ekonomike.

Zbuloni në këtë artikull 7 efektet pozitive që përfiton trupi juaj nëse do të bënit një dush të ftohtë në mëngjes.

Përshpejton metabolizmin

Kur bëni një dush me ujë të ftohtë, temperatura e trupit, ulet, kështu trupi konsumon më shumë energji për t’u ngrohur. Në këtë mënyrë metabolizmi përshpejtohet dhe ju di gjni më shumë kalori.

Rregullon temperaturën e trupit

Duke përshpejtuar metabolizmin, trupi aktivizon një funksion natyral për të ekuilibruar temperaturën përballë ndryshimeve të ambientit të jashtëm. Dushi me ujë të ftohtë ndihmon shumë edhe personat me hipotiroizëm.

Eli. minon lëngjet

Efekti i ujit të ftohtë në enët e gja. kut, aktivizon qarkulllimin dhe drenazhin limfatik të organizmit, ka një efekt pozitiv dhe lejon eli. minimin e lëngjeve të tepërta duke ndihmuar kundra fryrjes, rëndesës, dhe artikulacioneve të inflamuar.

Përmirëson lëkurën

Një dush i ftohtë është trajtimi më i mirë i bukurisë së lëkurës sepse ka një efekt ‘lifting’ dhe tërheqës duke lu. ftuar lëshimin e indeve dhe shfaqjen e rrudhave.

Flokë më të shndritshëm

Përveçse përmirëson shëndetin dhe pamjen e lëkurës, uji i ftohtë përmirëson dhe shëndetin e flokëve, mjafton të vendosësh kokën në ujë të ftohtë për disa minuta. Rezultati do të jetë: flokë të shndritshëm e të bukur dhe më pak rënie. Megjithatë, temperatura e ujit në flokë duhet të jetë e freskët, jo e ftohtë.

Aktivizon qarkullimin

Një dush i ftohtë rrit frekuencën ka rdiake dhe shkakton kontraksion të muskujve, dy efekte që aktivizojnë qarkullimin në gjithë trupin. Kjo na dhuron një sens të menjëhershëm mirëqenieje, ashtu si edhe shumë përfitime afatgjata për shëndetin.

Rrit mbrotjen imunitare

Duke përmirësuar funksionin e sistemit limfatik, uji i ftohtë përmirëson edhe mbrojtjet e trupit.

Këshilla

Filloni nga dushin nga këmbët dhe ngjituni drejt qafës dhe fytyrës duke evituar kokën.

Ky dush duhet të zgjasë nga 30 sekonda në një minutë.

Nëse jeni mësuar të bëni dush me ujë të nxehtë, bëjeni ndryshimin në mënyrë graduale,
Me posht keni 2 video klikojeni te dyat jane me pjese te ndara
2 videot kan reklam por pritni pak deri te largohet…

Categories
HOME

Nata e Shtrigave sot në Shqipëri, plasin vezë nëpër autobusë/ Ja përse bëhet kjo gjë: Asnjë shqiptar mos pastë të këqija

Nata e shtrigave është festë e cila festohet çdo vit më 31 Tetor. Në tërë vendin fëmijët vishen në kostume të ndryshme dhe e kalojnë natën me tr uke të ndryshme.

Po një gjë e pahijshme po ndodh në kryeqytetin e Kosovës, tash e sa vite në Natën e Shtrigave.

Ata po “festojnë” këtë festë duke gjuajtur autobusët e Trafikut Urban me vezë. Një lexues ka dërguar disa fotografi të këtyre autobusëve ku duken të përlyer nga vezët e g juajtura nga fëmijët prishtinas.

Categories
HOME

Deputetja e qytetit më të varfër nuk ia kursen luksin vetes, shkon në Parlament me çantë 2000 euro

Aurora Mara është një ndër deputetet e reja të Kuvendit, dalë nga listat e LSI-së në zgjedhjet parlamentare të 2017-ës, pasi partia e saj bashkë me PD-në zgjodhi të djegë mandatet e të dalë jashtë jetës parlamentare.

Ajo pohoi në media asokohe se është në Parlament për të përfaqësuar popullin e Matit dhe për të çuar aty zërin e tyre.

Por ndërkohë që këto dy vite nuk ka pasur ndonjë aktivitet të dukshëm në Parlament, zonja Mara ka rënë në sy me çantat e saj, si kjo me të cilën erdhi këtë të enjte në Parlament, e cila kushton rreth 2000 euro.

Nuk e dimë nëse populli i Matit e di se çfarë është një çantë “Saint Laurent”, dhe mbi të gjitha, a ka informacion për çmimin?!/Panoramaplus.al

Categories
HOME

Revoltohen studentët nga vendimi i fundit i Ministrisë së Shëndetësisë, ngrihen në protestë

Data 2 nëntor ishte parashikuar si dita e parë e universiteteve por vetëm pak ditë përpara kësaj date ministria ka shprehur që mësimi të bëhet përmes një platforme online nga shkaku i përhapjes së Covid-19.

Duket se kjo gjë i ka revoltuar studentët të cilët nuk e pranojnë këtë mënyrë arsimi madje madje e quajnë të dështuar.

Të hënën, në orën 10:00, ata kanë paralajmëruar se do të dalin në sheshin përpara Ministrisë së Arsimit për t’i thënë “JO” mbylljes së universiteteve.

Ky vendim i ministrisë gjithashtu ka irrituar edhe studentët e rretheve të cilët kishin gjetur shtëpi me qira apo kishin paguar konviktet dhe tani do t’ju duhet të kthehen nëpër rrethe. Gjithashtu me urdhër të ministrisë edhe konviktet do të qëndrojnë të mbyllura.

Studentët shprehen:

Nuk është normale, pasi mësimi online nuk ka qenë fare efektiv. Ne e provuam një herë. Me pak fjalë, na kanë braktisur. Thjesht na thonë që mësimi do të bëhet online, por asgjë për mënyrën se si do t’i sigurojmë paratë për internetin. Nuk dimë çfarë do të ndodhë me ne. Askush nuk di të thotë asgjë, përveçse pagesat që bëmë për muajin nëntor do të shtyhen për në dhjetor. Gjithnjë në rast se universitetet hapen. Gjithçka është në dëmin tonë. Përveç që do të bëjmë mësim online, i cili nuk funksionoi, kemi angazhime të tjera në Tiranë që nuk do të mund t’i ndjekim për shkak se nuk kemi ku të qëndrojmë tashmë.Me posht keni 2 video klikojeni te dyat jane me pjese te ndara
2 videot kan reklam por pritni pak deri te largohet…

Categories
HOME

A do t’i rikthehemi karantinës? Eugena Tomini tregon si do të veprohet me shtimin e rasteve me Covid-19

Ekspertja e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini ka dhënë një intervistë për “News 24”, ku ka folur rreth situatës së Koronavirusit në vendin tonë.

Ajo u shpreh se kthimi në karantinë mbetet opsioni i fundit. Fillimisht do të ezaurohen të gjitha opsionet e tjera, për ta shmangur karantinën.

“Karantina dha efekte shëndetësore, psikologjike, ekonomike. Mbetet një opsion i fundit. Do të ezaurohen të gjitha opsionet e tjera më parë, dhe në fund do të shihet. Do të shihet ezaurimi i spitaleve dhe rritja e numrit, të cilët do të na detyrojnë për hapa të mëtejshëm”, është shprehur Tomini.

Categories
HOME

E infektuar prej tre ditësh, Areti Beruka merr pjesë në mbledhjen e Komitetit Teknik të Ekspertëve, fotoja ku shihet në tryezë me kolegët, pa asnje mase mbrojtese

Areti Beruka, kryeinspektore për shëndetin në Tiranë, që më 26 tetor rezultoi e infektuar me Covid-19, vijon të marrë pjesë në mbledhjet e Komitetit Teknik të Ekspertëve. Këta të fundit, u mblodhën sot, për t’i kthyer përgjigje kryedemokratit Lulzim Basha, i cili tha se shifrat e koronavirusit po fshihen dhe se kjo është fasadë e Ramës.

Pjesë e mbledhjes për t’ju përgjigjur Bashës, është edhe vetë Beruka. Ajo shihet në anën e djathtë të tryezës së mbledhjes, teksa diskuton me të gjithë anëtarët e tjerë, në lidhje me këto akuza.

Foto nga mbledhja e Komitetit Teknik
Po çfarë kërkon Beruka në këtë mbledhje? Kryeinspektorja duhet të ishte e izoluar, deri në momentin që të negativizohej dhe të kurohej dhe jo të mblidhej me kolegët e saj, sikur koronavirusi të mos ekzistonte kurrë. Po personat që janë në të njëjtën tryezë me Berukën a e kanë bërë tamponin? newsbomb.al
Me posht keni 2 video klikojeni te dyat jane me pjese te ndara
2 videot kan reklam por pritni pak deri te largohet…