Categories
HOME

Nëse i Keni Mishrat e Dhëmbëve të Dobët ose të pa Shëndetshëm, Mos Kërkoni më Tutje

Vështirë se dikush ka dhëmbë të përkryer të shëndetshëm. Me kohën, numri i sëmundjeve me të cilët ndeshen dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve tanë vetëm sa shtohet, kështu që ne do t’ju tregojmë se çfarë mund të bëni për ta parandaluar këtë.

Një buzëqeshje e përsosur është një prezantim i mrekullueshëm i një personi dhe një tullë e fortë në përvojën e përshtypjes së parë. Kjo është arsyeja pse ne i mësojmë fëmijët tanë të kujdesen për dhëmbët e tyre. Por ndërsa plakemi, mund të hasim vështirësi në mbajtjen e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve në një gjendje të shëndetshme.

Ne ju sugjerojmë të njiheni me këtë listë të këshillave të lehta për të pasur një buzëqeshje të lumtur dhe të shëndetshme.

Si t’i identifikojmë mishrat e dhëmbëve?

Disa nga gjërat e mëposhtme mund të tregojnë se mishrat e dhëmbëve tuaj janë të dëmtuar ose jo të shëndetshëm:

 • pezmatim
 • butësi
 • skuqje
 • mishra të ënjtura
 • mishra të prirur për gjakderdhje

Të gjitha sa më sipër mund të jenë tipare të gingivitit, i cili është një fazë e hershme e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve. Por ju mund t’i parandaloni ato ndryshime.

Rritni konsumimin e kalciumit tuaj.

© pixabay

Shumë sëmundje janë të lidhura ngushtë me dietën tonë, dhe gjendja e mishrave të dhëmbëve tanë është vërtet e përgjegjshme ndaj ndryshimeve në marrjen e kalciumit. Produktet që mund të shtoni në masa më të mëdha në dietën tuaj për të rritur sasinë e kalciumit që keni janë:

 • Qumështi papërpunuar
 • bajame
 • lakër jeshile
 • sardele
 • kos
 • brokoli
 • lakërishtë
 • bamje
 • djathë

Ndryshoni rregullisht mjetet tuaja dentare.

© pixabay

Furça e dhëmbëve dhe shpërlarësi i gojës kanë një datë skadimi, dhe nëse e harroni atë, mund t’ju kushtojë mishra jo të shëndetshëm pasi furça e dhëmbëve tuaj është një tokë për shumimin e baktereve dhe kërpudhave.

Këto janë kohëzgjatjet e sugjeruara të jetës së mjeteve dentare:

 • Furça e dhëmbëve: 3-4 muaj
 • Shpërlarësi i gojës: 2-3 vjet pas datës së prodhimit
 • Pasta e dhëmbëve: 2 vjet pas datës së prodhimit
 • Filli dentar: nuk ka datë skadimi, por humbet aromën pas një viti
 • Furça dhe pastrues gjuhësh: 2 muaj

Përgatitni dhe përdorni një ilaç kundër dëmtimit të mishrave të dhëmbëve.

© pixabay

Me kalimin e kohës, disa prej nesh hasin në problemin e mishrave të dhëmbëve për shkak të kujdesit të gabuar për dhëmbët ose zakone jo të shëndetshme si pirja e duhanit.

Këtu janë disa sugjerime për mënyrën e zgjidhjes së këtij problemi:

 • Mësoni të bëni një masazh për mishrat e dhëmbëve. Përdorni 1-2 pika vaj eukalipt dhe 1-2 lugë gjelle ujë, dhe butësisht fërkojeni në mishra.
 • Mësoni si të pastroni siç duhet dhëmbët dhe kaloni në një furçë dhëmbësh më të vogël.
 • Pini një filxhan çaj jeshil çdo mëngjes. Antioksidantët e tij do të ndihmojnë në mirëmbajtjen e mishrave të shëndetshëm.
 • Përdorni aloe vera si pastë dhëmbësh ose bëni gargare (për këtë të fundit, vendosni xhel aloe vera në pak ujë).
 • Vrisni mikrobet me vaj limoni. Përzieni vaj ulliri të virgjër dhe lëngun e një çerek limoni. Përdoreni atë si gargarë.

Provoni vajin.

© pixabay

Tërheqja e vajit nuk është jashtëzakonisht e këndshme, por është një mënyrë e fuqishme për të ruajtur shëndetin oral. Merrni një lugë gjelle vaj kokosi të virgjër në gojë dhe rrotulloni vajin rreth e qark në gojë për 20 minuta. Mos e gelltitni. Pasi ta keni hedhur, lani dhëmbët.

Konsideroni të përdorni yarrow.

© pixabay

Shpesh i anashkaluar, yarrow ka veti të mrekullueshme antibakteriale. Ja se si mund ta përdorni:

 • Merrni një gjethe ose kërcell të yarrow.
 • Bluajeni atë në një konsistencë të ngjitur me paste.
 • Masazhojeni butësisht mbi mishrat e dhëmbëve.
 • Shpëlajeni me ujë.

Ju gjithashtu mund të blini vaj të yarrow ose të bëni të njëjtën gjë me çdo lloj tjetër vaji (si vaji i arrës së kokosit) duke përdorur disa pika të secilës. Ose mund ta pini si një çaj bimor.

Shpresojmë që këto këshilla të ju bëjnë të buzëqeshni me krenari për dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.