Categories
HOME

9 Arsye të Fshehura Pse Djersitni aq Rëndë…

Djersitja e tepërt nuk konsiderohet e dëmshme nëse ekzistojnë arsye të dukshme për të, si moti i nxehtë ose të ushtruarit. Në këto raste, trupi juaj thjesht po kryen procesin natyror të termorregullimit. Sidoqoftë, nëse e gjeni veten të djersitur në situata kur të gjithë të tjerët nuk janë, atëherë mund të keni disa shkaqe të fshehura të djersitjes së tepërt.

Ne e kemi kuptuar se cilat janë ato arsye, dhe nëse njihni ndonjë prej këtyre simptomave, duhet të këshilloheni me mjekun tuaj.

Hiperhidroza fokale

© depositphotos.com © depositphotos.com
Specialistët identifikuan 2 lloje të djersitjes së tepërt – fokale dhe të përgjithësuara. Hiperhidroza fokale karakterizohet nga djersitja e vazhdueshme e zonave të caktuara të trupit, të cilat zakonisht ndodhin në dy vende, si pëllëmbët e duarve, thembrat e këmbëve, sqetullat dhe fytyra. Ndërsa çdo person mund të djersitet aty, situata bëhet alarmante nëse shpesh i shihni këto pjesë të lagura për asnjë arsye të dukshme.

Natyra e hiperhidrozës fokale është e paqartë. Studimet treguan se njerëzit që luftojnë me të nuk kanë asnjë ndryshim në gjëndrat e tyre të djersës, as në sasinë e djersës. U sugjerua që kjo gjendje të jetë rezultat i një mosfunksionimi gjenetik të sistemit nervor që prodhon një reaksion djerse, kur nuk është e nevojshme. Trajtimi mjekësor përfshin stimulim elektrik, medikamente, injeksione Botox-i ose kirurgji.

Shtatzënia

© depositphotos.com © depositphotos.com
Shtatzënia është një tjetër shkak i fshehur i djersitjes së tepërt. Është një gjendje krejtësisht normale kur e prisni, sepse temperatura e trupit tuaj rritet dhe më shumë gjak po qarkullon në trupin tuaj, gjë që do t’ju bëjë të keni më të nxehtë se zakonisht. Rritja e metabolizmit dhe ndërrimet e hormoneve janë ndër arsyet e tjera për djersitjen e tepërt.

Tiroide hiperaktive

© depositphotos.com © depositphotos.com
Kjo gjendje do të thotë që gjëndra juaj tiroide është bërë tepër aktive dhe prodhon më shumë sesa duhet nga hormonet metabolike tiroksinë (T4) dhe tri-jodotironine (T3). Këto kimikate janë përgjegjëse që sistemet tuaja të funksionojnë në ritmin e duhur. Duke pasur shumë prej tyre, metabolizmi juaj shpejton, gjë që mund të çojë në djersitje të tepruar, rrahje të parregullta të zemrës, humbje të shpejtë të peshës dhe dridhje.

Dieta specifike

© depositphotos.com © depositphotos.com
Konsumimi i ushqimit të caktuar mund t’ju bëjë të djersitni për shkak të efektit të tij termogjen. Kjo quhet një djersë gustatorike. Megjithatë, disa ushqime kanë një ndikim më të fortë në tretjen tuaj. Sigurohuni që nuk po kënaqeni shumë me ushqim pikant, kafeinë ose alkool, përpara se të filloni të shqetësoheni për djersitjen e tepërt.

Të gjitha ushqimet e shijshme me erëza përmbajnë një kimikate të quajtur kapsaicin që mashtron trurin tuaj të mendojë se temperatura e trupit tuaj po rritet. Kafeina dhe alkooli gjithashtu stimulojnë sistemin tuaj nervor dhe rrisin presionin e gjakut.

Ilaçet

© depositphotos.com © depositphotos.com
Edhe pse vetëm 1% e njerëzve përjetojnë djersitje të tepërt si një efekt anësor i ilaçeve të caktuara, ky rast prapë vlen të përmendet. Sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Hiperhidrozës, antibiotikët, hormonet dhe ilaçet neuropsikiatrike janë ndër medikamentet më të zakonshme që mund t’ju bëjnë të djersiteni krejt papritur.

Sulmi në zemër

© depositphotos.com © depositphotos.com
Djersitja përmendet si një ndër simptomat e hershme të një sulmi në zemër. Shpërthimi në djersë të ftohta pa asnjë arsye, shoqëruar me një dhimbje në gjoks, marramendje dhe shqetësim në anën e majtë të trupit tuaj mund të tregojë që jeni duke përjetuar një sulm në zemër.

Diabeti

© depositphotos.com © depositphotos.com
Njerëzit me diabet mund të jenë të prirur ndaj të gjitha kushteve të përmendura më lart që i bëjnë ata të djersiten më shumë sesa një person i shëndetshëm. Kjo mund të jetë për shkak të sheqerit të ulët në gjak (hipoglicemia), dëmtimit të sistemit nervor të lidhur me diabetin ose neuropatinë, që të gjitha rezultojnë në stimulim të panevojshëm të gjëndrave të djersës.

Ankthi

© depositphotos.com © depositphotos.com
Djersitja është përgjigja natyrale e trupit tuaj kur pëson stres. Ai e sheh ankthin si një tregues të një rreziku të ardhshëm dhe fillon të lëshojë ujë të tepërt përmes lëkurës më tepër sesa përmes veshkave, kështu që nuk do të duhet të urinoni në mes të rrezikut për t’i shpëtuar.

Një arsye tjetër – qarkullimi i rritur i gjakut gjithashtu bën që temperatura e trupit tuaj të rritet. Djersa është mënyra se si ne i ftohim trupat tanë.

Ndryshimet hormonale

© depositphotos.com
Luhatja e niveleve të hormoneve tuaja gjatë shtatëzanisë, menstruacioneve, pubertetit ose menopauzës mund të shkaktojë djersitje të tepruar. Zakonisht këto kushte shoqërohen me një temperaturë të rritur të trupit të shkaktuar nga nivele të parregulluara të estrogjenit dhe progesteronit.

Valët e të nxehtit janë një simptomë e zakonshme e menopauzës. Gjatë pubertetit trupi fillon të krijojë sasinë e duhur të hormoneve, gjë që i bën fëmijët të djersiten më shumë.

Edhe pse disa nga këto shkaqe mund të duken ekstreme, ky informacion mund të jetë i dobishëm në situata emergjente. Na tregoni nëse keni pasur ndonjëherë në njërën nga këto simptoma dhe ndani me ne atë se çfarë bëni për të kapërcyer djersitjen e tepërt.

Leave a Reply

Your email address will not be published.