Categories
HOME

6 Arsyet Pse e Keni Pirë Ujin Gabim Deri më Sot …

Të gjithë njerëzve u duhet ujë për të mbijetuar. Në fakt 2/3 e trupit tënd përbëhet nga kjo lëndë.

Edhe pse është pjesë e pashmangshme e dietës tonë ditore, ka disa mënyrë që mund të jenë të dëmshme dhe më e çuditshmja, mbase ju po e pini në mënyrë të gabuar ujin, pa e ditur fare këtë.

Të pish ujë sikur nuk ka të nesërme

Shumë prej nesh menjëherë sapo kthehemi në shtëpi nga palestra apo nga ndonjë seancë stërvitore menjëherë ne i sulemi një gote të madhe uji me kuba akulli.

E pijmë aq shpejt saqë gurgollon nëpër fyt. E çfarë të keqeje ka këtu? Në fakt, shumë.

E pijmë aq shpejt ujin saqë trupi nuk ka kohë që ta shpërbëjë dhe të përthithi lëndën ushqyese, gjë që ndihmon të furnizojë organe të ndryshme në mënyrë që të funksionojnë si duhet.

Për më tepër duke pirë ujë shpejt dëmton salivën, një element kyq në tretje. Saliva është një elemnt që ndohmon të stimulojë lëngjet gastrike në stomak, dhe kështu uji që pihet shpejt dëmton salivën dhe ushqimi që vjen pas kësaj nuk e ka më të mundur të përpunohet aq mirë, dhe t’i thithen vlerat ushqyese.

Po cila është mënyra më e mirë për të pirë ujë?

Sipas doktorit Leonard Smith: “Duke pirë njëherësh me një gllënjkë 60-90 ml ujë përgjatë ditës do të bëjë dobi.”

Pra pothuajse çdo orë një sasi të tillë. Mbëj mend që nëse je kaq i etur pas një stërvitjeje dhe ke dëshirë që të pish ujë sikur nuk ka të nesërme mund të vdesësh nga diçka që quhet hipnutrenia.

Kjo ndodh kur qelizave u zëvendësohet natriumi me ujë të shumtë gjatë pirjes së tij, aq shumë sa që shpërthejnë. Kështu që mbajeni mend ta pini ujin me gllënjëka të ngadalta dhe mos u “tërboni” shumë.

Të pish ujë menjëherë pas një dreke të bollshme

Qoftë një pjatë me spageti apo një copë të madhe kofshe nga rostoja e përgatitur nga mamaja menjëherë pas kësaj do të ishte fatastike një gotë e gjatë me ujë të freskët. Por në fakt kjo është shumë e keqe për trupin tuaj.

Kjo sepse pasi mbaron atë vaktin e bollshëm shumë gjëra ndodhin brenda atij stomakut tënd kur fillon proçesin e tretjes.

Lëngjet gastrike punojnë shumë për të copëtuar ushqimin. Që trupi yt të thithi më shumë vitamina dhe lëndë ushqyese që dërgohen në pjesë të ndryshme të trupit aty ku është nevoja.

Në rast se pini shumë ujë gjatë këtij proçesi mund të holloni lëgun gastrik dhe të rrsini kështu detyrimisht lëngun e insulinës.

Kjo mund të bëjë që të ndiheni të rënduar dhe mostretje.

Po nuk është vetëm prija e një sasi të madhe uji pas vaktit që mund ta shkaktojë këtë efekt por edhe pirja e ujit menjëherë pas një kafshate mund të ketë të njëjtin efekt. Është mirë që të pini ujë gjatë një vakti por bëjeni me gllënjka të vogla dhe ngadalë.

Cila është zgjidhja?

Prisni një apo dy orë pasi të ngrënë vaktin që të pini një gotë ujë, dhe kjo nuk do të jetë e dëmshme për tretjen.

Idelja do të ishte sikur të pinit një gotë ujë 40 minuta para vaktit.

Të pish H2O të ftohtë akull

Është diçka mëse fantastike që të pish një gotë me ujë të ftohtë dhe kuba akulli në një ditë të nxehtë vere. Por a e dini që kjo mund të dëmtojë proçesin e tretjes dhe enët e gjakut?

Gjithashtu fortëson dhjamin e padëshiruar sepse temperaturat e ftohta ngurtësojnë më shumë karbohidratet që hamë.

Në rast se pini ujë të ftohtë mund t’iu shkaktojë dhimbje fyti, dhimbje të kyçeve dhe ngadalësim të rrahjeve të zemrës. Kjo e fundit ndodh sepse temperaturat e ulta aktivizojnë nervin vagus, një komponent i rëndësishëm që është rregullator për rrahjet e zemrës.

Duke qënë se temperatura e ftohtë stimulon nervin vagus kjo mund të jetë e rrezikshme për zemrën.

Është mirë që të pini ujin në tempraturë dhome kur të mundeni.

Të pish ujë kur je në lëvizje

Të gjithë pimë ujë kur jemi duke qëndruar, ecuar apo edhe duke vrapuar. Por ky zakon i thjeshtë mund të bëjë kërdinë në trupin tuaj.

Veçanërisht në sistemin e eskretimit të trupit tuaj, tek veshkat tuaja për më tepër ju vjen një tendencë që ta pini më shpejt uji dhe kjo siç e thamë më lart, duke e pirë shpejt ujin krijon probleme me tretjen dhe shëndetin në përgjithësi.

Duke qëndruar në këmbë gjithashtu është problem sepse muskujt dhe gjymtyrët nuk janë të relaksuara, kjo mund të shkakojë një ndërç në proçesin e tretjes. Mostretja reflektohet tek muskujt dhe nerva të caktuara që nuk marrin vlerat ushqyese të proçesit të tretjes. Pra uluni dhe pini, qoftë edhe për 5 minuta.

Të pish ujë në fund të rutinës tënde të mëngjesit

 

Zgjohu, laj dhëmbët ha mëngjes, pi ujë. Ju duket e njohur? Shumë njerëz e bëjnë këtë çdo ditë. Ta pish ujin pasi të lash dhëmbët të privon nga disa benefite shëndetësore.

Kur zgjohesh goja jote është plot me saliva, që ndihmon në proçesin e tretjes dhe i vë gjërat në lëvizje. Ajo do të kontribuojë saliva për një ditë të shëndetshme tuajën. Sigurohoni që të keni pranë krevatit një gotë me ujë dhe pijeni ngadalë jo më shumë se një gllënjëkë. Më pas shko laj dhëmbët.

Ta anashkalosh një gotë ujë para se të biesh të flesh

Të çohesh në mes të natës për të urinuar mund të jetë vërtetë bezdisëse, veçanërisht kur është errësirë. Por ta shmangësh një gotë ujë për këtë arsye para se të flesh mund të shtojë shanset për një atak në zemër.

Sipas një studimi të botuar në “American Journal of Epidemiology” në 2002 uji dhe të tjera lëngje mund të ndihmojnë në shmangjen e sëmundjeve fatale koronare të zemrës.

5 gota ujë mund të ndihmojnë që të shmangni sëmundje zemre. Por të pish ujë para gjumit të natës ndihmon gjithashtu edhe me qarkullimin. Duke qënë se ataket e zemrës ndodhin gjatë mëngjesit është jashtëzakonisht e rëndësishme që uji të pihet para se të flini.

Mos harroni, nëse nuk jeni të etur mos e mundoni veten me më shumë ujë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.