Categories
HOME

Zbulohet sekreti që po i ndihmon gratë të humbasin pesë herë më shumë peshë

Bota është çmendur për Keto-dietën, e cila ka pak karbohidrate dhe yndyrë të lartë, e menduar për të ndihmuar gratë të heqin kilogramët e tepërt ndërsa shijojnë ushqime si puding me çokollatë dhe proshutë.

Naomi Whittel, eksperte e të ushqyerit dhe autore e Glow15, ka zbuluar sekretin befasues për ta bërë Keto-dietën edhe më efektive: “Unë kisha ndjekur një Keto-dietën për dy vjet, dhe kam larguar shumë nga frutat dhe perimet e pasura me fibra sepse shumë ekspertë besojnë se fibrat mund të pengojnë djegien e yndyrës.

Por më kanë munguar ato ushqime dhe u ndjeva sikur nuk mund të ishte e shëndetshme të rrish pa fibra për kaq gjatë, “ndan ajo.

“Kështu që shtova fibra përsëri në dietën time – vetëm për të parë nëse mund të mos ngecja në humbjen time të peshës. Unë u befasova dhe emocionova kur u ndjeva mirë dhe më në fund humba kilogramët që mendoja se nuk do t’i humbja kurrë! ”

Sekreti i firave Keto

“Fibra ushqen bakteret e mira në zorrë dhe ato baktere prodhojnë një acid yndyror të zinxhirit të shkurtër të quajtur butyrate. Kjo përbërje është treguar se ul kolesterolin, zvogëlon inflamacionin dhe shkakton djegien e yndyrës, ”shpjegon Raphael Kellman, M.D., autor i Dietës Microbiome. “Butyrate aktivizojnë gjenet që rrisin metabolizmin.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.