Categories
HOME

Ja çfarë ndodh në trupin tuaj kur hani banane të pjekura

Bananet janë fruta tropikale të konsumuara gjerësisht për shkak të shijes dhe komoditetit të tyre, të cilat janë të lehta për tu transportuar dhe ngrënë kudo. Pema e bananeve mund të rritet nga 3 në 8 metra dhe i përket bimëve të familjes Musaceae. Bananet janë të pasura në lëndët ushqyese të mëposhtme: vitaminë B6, vitaminë C, mangan, bakër, kalium, biotinë, fibra, hekur, magnez, zink dhe shumë më tepër.

Përfitimet shëndetësore të bananeve

Për shkak të ushqyesve të tyre, bananet janë të dobishme për shumë probleme shëndetësore, siç janë:

1 – Përmirësoni shëndetin e zemrës

Kaliumi në banane ndihmon për të sjellë një ngarkesë elektrike pozitive në qelizat e trupit, këto të fundit natyrisht mbajnë një ngarkesë elektrike negative, duke rikthyer kështu një ekuilibër, i cili është i nevojshëm për të ruajtur rrahjet e zemrës dhe, për rrjedhojë, bananet mund të përmirësohen shëndeti i zemrës.

2- Trajtoni depresionin

Body konverton triptofanit nga banane në serotonin. Kjo e fundit është një neurotransmetues në tru që përmirëson gjendjen shpirtërore dhe lufton kundër gjendjeve depresive.

3. tretja dhe humbja e peshës

Fijet që gjenden në banane ofrojnë një ndjenjë të ngopjes, kështu që ju do të hani më pak dhe nuk do të përpiqeni të bëni rostiçeri. Fibra është e nevojshme për zorrët e shëndetshme, e cila ju ndihmon të tretni mirë ushqimin, dhe për këtë arsye do të forconi metabolizmin tuaj duke promovuar humbjen e peshës. Përveç kësaj, vitamina B6 mbron nga diabeti i tipit 2 dhe stimulon humbjen e peshës.

4. Vizion i mirë

Vitamina A në banane është shumë e rëndësishme për mbajtjen e syve tuaj të mbrojtur, ruajtjen e shikimit të shëndetshëm dhe përmirësimin e shikimit të natës.

5. Shëndeti i kockave

Bananet janë të bollshme në frukto-oligosakaridet, karbohidratet që përmirësojnë aftësinë e trupit për të thithur kalcium, i cili ka një rëndësi të madhe për shëndetin dhe gjendjen e kockave.

6- Parandaloni sëmundjet

Duke shpërthyer me antioksidantë, frutat e bananës mund të jenë të dobishme në parandalimin e sëmundjes për shkak të niveleve të larta të komponimeve fenolike, të cilat gjithashtu luftojnë radikalet e lira përgjegjëse për plakjen e qelizave.

7. Nxit imunitetin

Bananet kanë një efekt të krahasueshëm me atë të lentinanit, një kimikate që rrjedh nga bima japoneze e Shiitake, me reputacion për të stimuluar sistemin imunitar.

Pse të zgjidhni banane të pjekura?

Të gjitha llojet e bananeve ofrojnë përfitime për trupin tuaj. Sidoqoftë, ekziston një lloj që tejkalon të gjithë të tjerët, që janë banane të pjekura. Këto banane janë më të pasura në virtyte se ato që kanë lëvozhgë jeshile ose ato që nuk kanë njolla të zeza. Sa më të errëta njollat ​​ose copat, aq më e butë është banania.

Për më tepër, përmbajtja e bananeve ndryshon ndërsa piqen. Niveli i antioksidantëve rritet ndërsa banania bëhet e verdhë. Pastaj, kur banania bëhet plotësisht e pjekur me njolla të errëta, niseshtja ndryshon në sheqerna të thjeshtë, të cilat treten më lehtë. Përveç kësaj, sa më e pjekur banane, aq më i lartë është niveli i TNF.

Leave a Reply

Your email address will not be published.