Categories
HOME

9 Mënyra për të Hequr Qimet e Fytyrës që Funksionojnë Vërtetë

Sipas statistikave, hirsutizmi – i njohur edhe si flokë të tepërt në zona të pazakonta – prek rreth 5-10% të grave të të gjitha moshave. Sidoqoftë, pavarësisht sa të shëndetshme mund të jemi, të gjithë duhet të përdorim piskatore në fytyrat tona herë pas here.

Ne kemi zbuluar se nuk është gjithmonë e nevojshme të përdorni metoda të tilla të dhimbshme për heqjen e qimeve të fytyrës – veçanërisht kur metodat e tjera më pak të dhimbshme mund të gjenden menjëherë në kuzhinën tuaj!

Ne kemi përgatitur një listë të mjeteve më efektive për heqjen e qimeve të fytyrës që mund t’i përdorni lehtësisht nga komoditeti i shtëpisë tuaj.

Bishtajore + ujë trëndafili

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 2 lugë miell bishtajore
 • 1-2 lugë ujë të trëndafilit
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

Vendosni miell bishtajore dhe trëndafil në një tas dhe i përzieni mirë.
Shtoni lëng limoni në paste dhe më pas përziejeni përbërësit edhe një herë.

Perdorimi:

 1. Aplikoni pastën në zonat e prekura të lëkurës tuaj.
 2. Lëreni për rreth 20-25 minuta ose derisa të thahet plotësisht.
 3. Fërkojeni maskën me gishta.
 4. Përsëriteni: 3-4 herë në javë.

Rezultatet: Mielli i bishtajoreve ka veti të shkëlqyera ekspoluese dhe kur shoqërohet me ujë të trëndafilit, ndihmon në pengimin e rritjes së flokëve të fytyrës.

I përshtatshëm për: të gjitha llojet e lëkurës

Qepë + borzilok

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 2 qepë të mesme
 • 10-12 gjethe borziloku

Përgatitja:

Gjeni membranat e holla dhe transparente të lëkurës midis shtresave të një qepë.
Shtrydhni membranat me gjethe borziloku për të bërë një paste.

Perdorimi:

 • Aplikoni pastën në flokë të padëshiruar dhe lëreni aty për rreth 20-25 minuta.
 • Lajeni atë me ujë të ngrohtë.
 • Përsëriteni: 3-4 herë në javë për 1-2 muaj.

Rezultatet: Qepa është në të vërtetë jashtëzakonisht e dobishme për ju pasi lehtëson rritjen e flokëve të fytyrës. Sidoqoftë, kur përdoret së bashku me borzilokun, ai jep efektin e kundërt dhe ju ndihmon të heqni qafe flokët e padëshiruar të fytyrës.

I përshtatshëm për: të gjitha llojet e lëkurës

Vaj livando + vaj i pemës së çajit

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1 lugë çaji vaj livando
 • 4-6 pika vaj peme çaji

Përgatitja:

Përzieni vajin e livandos me vajin e pemës së çajit në një tas.

Perdorimi:

 • Aplikoni përzierjen e vajrave në flokët e fytyrës me një copë pambuku.
 • Përsëriteni: 2-3 herë në ditë për të paktën 3 muaj.

Rezultatet: Livando dhe vaji i pemës së çajit kanë veti anti-androgjenike që ndihmojnë në heqjen e flokëve të padëshiruar.

I përshtatshëm për: llojet e lëkurës me vaj dhe puçrra

Mjaltë + sheqer

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1 lugë gjelle mjaltë
 • 2 lugë sheqer
 • 1 lugë ujë

Përgatitja:

Vendosni sheqerin në një tas dhe shtoni mjaltë dhe ujë në të.
Vendoseni përzierjen në mikrovalë për rreth 30 sekonda derisa sheqeri të shpërndahet dhe të përzihet me lëngjet.

Perdorimi:

 • Aplikoni pastën në pjesët e fytyrës tuaj me flokë të padëshiruar.
 • Vendosni një shirit mbi përzierjen e aplikuar dhe lëreni të ftohet për disa sekonda.
 • Tërhiqeni shiritin në drejtimin e kundërt, të rritjes së flokut.
 • Përsëriteni: sa herë të keni nevojë.

Rezultatet: Kjo maskë largon të gjitha flokët e padëshiruar menjëherë dhe në mënyrë perfekte nxjerr qelizat e vdekura të lëkurës.

E përshtatshme për: të gjitha llojet e lëkurës

Bollgur + banane

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 2 lugë tërshërë
 • 1 banane e pjekur

Përgatitja:

Merrni një banane dhe bëjeni atë pure për të bërë një paste.
Përziejmë tërshërën dhe bananen pure në një tas.

Perdorimi:

Aplikoni një sasi të bollshme të pastës në zonat e dëshiruara dhe fërkojeni atë në një lëvizje rrethore.
Lëreni pastën për 15-20 minuta dhe më pas e lani me ujë të ftohtë.

Përsëriteni: 1-2 herë në javë.

Rezultatet: Bollguri ka një strukturë kokrrizore që e bën atë një agjent të mirë eksfolues për lëkurën e fytyrës.

I përshtatshëm për: të gjitha llojet e lëkurës

Xhelatinë + qumësht

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1 lugë pluhur xhelatine
 • 3 lugë qumësht
 • Disa pika lëng limoni

Përgatitja:

Në një tas, përzieni xhelatinë me qumësht dhe lëng limoni.
Ngrohni përzierjen në mikrovalë për 15-20 sekonda.

Perdorimi:

 • Pasi ta keni hequr përzierjen nga mikrovala, lëreni të ftohet për disa sekonda, më pas aplikojeni drejtpërdrejt në fytyrën tuaj.
 • Lëreni maskën në fytyrë për 5 minuta, pastaj zhvisheni me gishta.

Përsëriteni: sa herë të keni nevojë.

Rezultatet: Maska është jashtëzakonisht ngjitëse dhe është në gjendje të largojë menjëherë të gjitha qimet e padëshiruara. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të heqni dhe qelizat e vdekura të lëkurës.

E përshtatshme për: të gjitha llojet e lëkurës përveç atyre të ndjeshme dhe të prirura ndaj akneve

Vezë + miell misri

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1 vezë
 • 1/2 lugë gjelle misri
 • 1 lugë sheqer

Përgatitja:

Thyeni një vezë dhe vendoseni të bardhën e saj në një tas.
Shtoni sheqerin dhe miellin e misrit në të dhe përzieni mirë përbërësit për të bërë një pastë të butë.

Perdorimi:

 • Aplikoni pastën në fytyrën tuaj dhe lëreni të thahet për rreth 20-25 minuta.
 • Sapo paste të jetë mjaft e vështirë, kapeni atë dhe shqyejeni.
 • Përsëriteni: 2-3 herë në javë.

Rezultatet: Të bardhat e vezëve ngjiten fort në qimet e fytyrës tuaj dhe i zhvendosin ato në mënyrë perfekte si dylli i blerë nga dyqani.

E përshtatshme për: të gjitha llojet e lëkurës përveç atyre që janë të prirur ndaj akneve dhe të ndjeshme

Patate + thjerrëza

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • 1 gotë thjerrëzash të verdha
 • 1 patate
 • 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët
 • 1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:

Zhytni thjerrëzat në ujë gjatë natës.
Në mëngjes, shtypni thjerrëzat për të krijuar një paste të trashë.
Qëroni pataten.
Merrni një sitë dhe kaloni pataten e grimcuar nëpër të për të nxjerrë sa më shumë lëng patatesh.
Përzieni lëngun e patates me pastën e thjerrëzës, dhe në përzierje shtoni mjaltë dhe lëng limoni.

Perdorimi:

 • Aplikoni pastën në zonat e prekura dhe lëreni për 20-30 minuta.
 • Pasi maska të thahet plotësisht, hiqeni atë me gishta. Paste do të bie, duke marrë flokët tuaj të padëshiruar me vete.
 • Përsëriteni: 1-2 herë në javë.

Rezultatet: Thjerrëzat e thata e bëjnë më të lehtë zhdukjen e flokëve të padëshiruar ndërsa patatet kanë veti natyrale zbardhuese dhe i bëjnë qimet tuaja të mbetura më pak të dukshme.

I përshtatshëm për: të gjitha llojet e lëkurës, por nëse keni lëkurë të thatë, mos harroni të përdorni hidratues pas aplikimit të maskës.

Papaja + shafran i Indisë

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

përbërësit:

 • 1 papaja e papërpunuar
 • 1/2 lugë çaji pluhur shafrani

Përgatitja:

Qëroni papajan dhe priteni në copa të vogla.
Pritni copat për të bërë një paste.
Miksoni pasten papaja me pluhur shafrani.

Perdorimi:

 • Aplikoni pastën në pjesët e fytyrës tuaj me flokë të padëshiruar.
 • Masazhoni lëkurën tuaj butësisht në fillim dhe më pas lëreni maskën për 15-20 minuta.
 • Laheni atë me ujë të ngrohtë.
 • Përsëriteni: 2 herë në javë

Rezultatet: Papaina, një enzimë që gjendet në papaja të papërpunuara, shpërbën kutikun e flokëve të njeriut dhe bën që ajo të bie natyrshëm.

I përshtatshëm për: të gjitha llojet e lëkurës

Si të hiqni qimet e padëshiruara në mënyrë efektive

Jini të durueshëm kur provoni ilaçet shtëpiake pasi shumica prej tyre zakonisht marrin një kohë më të gjatë për të treguar rezultate.

Bëni një banjë me avull para se të përdorni ndonjë nga mjetet juridike në mënyrë që të hapni poret e lëkurës tuaj.

Pasi të keni bërë trajtimin, lani fytyrën si duhet për ta mbajtur lëkurën tuaj të pastër.

Pini shumë ujë, si dhe lëngje frutash dhe perimesh për të qëndruar të hidratuar dhe për të marrë të gjitha vitaminat thelbësore për lëkurën tuaj.

Për të balancuar hormonet tuaja dhe për të zvogëluar rritjen e flokëve të padëshiruar, ngjituni një diete të shëndetshme dhe ushtrohuni rregullisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published.