Categories
HOME

Pak vëmendje : Ato që vuajnë nga ky problem nuk duhet kurrësesi të konsumojnë kastravec

Kur blini tranguj, kontrolloni që ato të mos jenë të dhëmbëzuar ose të tharë. Nëse nuk ju pëlqejnë farat brenda, zgjidhini ato jo shumë të mëdha.

Mbajini ato në frigorifer për disa ditë. Mënyra më e mirë për të konsumuar trangujt është pa lëvozhgë ose me lëkurë nëse është e imët. Në përgjithësi ato hahen në sallata me vaj, kripë, piper dhe uthull.

Në disa vende, kastraveci hahet edhe i gatuar. Pastaj ka kastraveca turshi, të cilat janë ato të një specieje me të vogël. Ato gjithashtu mund të shndërrohen në salca ose lëngu mund të nxirret me një ekstraktues.

Kombinime të shkëlqyera fitohen midis kastravecit, mollëve, lakrës dhe limonit në sallata. Për të trajtuar sytë e fryrë, rekomandohet të mbani një fetë kastravec në sytë e mbyllur për rreth gjysmë ore, në mënyrë që të keni lehtësim të menjëhershëm.

Kundërindikimet e kastravecit

Edhe pse është një perime e pasur me përfitime, kastraveci ka disa ef ekte an ësore të vogla. Në veçanti, nuk është e lehtë të tretet, kështu që konsumimi i tij nuk rekomandohet për ata që vuajnë nga tretja e keqe,

Leave a Reply

Your email address will not be published.