Categories
HOME

Sikur t’i dinit te mirat qe ka uji i ketij frutit, ju nuk do e kishit hequr asnjehere nga tavolina. Trajton nje nga pro.blemet me te medha

Ndonjëherë, zgjidhja e vërtetë për shumë probleme shëndetësore gjendet edhe në gjëra të thjeshta. Konkretisht e kemi fjalën për ujin e ananasit i cili mund të shërojë 7 probleme të rëndësishme shëndetësore.

Ju duhet të pini ujë ananasi cdo mëngjes para se të hani. Ajo do ju japë lëndët ushqyese të nevojshme, si për shembull bromelain dhe vitaminë C.

Karakteristikat më të dobishme të ujit të ananasit janë:

Ndihmon në lu.ft.ën kundër inflamacionit

Bromelain, i cili është një nga përbërësit e ananasit, është një përbërës shumë i fuqishëm dhe i rrallë që lufton inflamacionet dhe detoksifikon organet e trupit. Nëse pini këtë il.aç çdo ditë në mëngjes, kjo do t’ju ndihmojë në lu.ft.ën tuaj me artritin dhe inflamacionin.

Ju ndihmon të humbni peshë

Ky frut është një diuretik i fortë që parandalon mbajtjen e ujit në organizëm dhe rrit metabolizmin. Në këtë mënyrë ju ndihmon të humbni peshë. Nëse keni probleme me parazitët, duhet të pini ujë me ananas dhe parazitët e zorrëve do të zhd.uk.en brenda dy ditësh.

Përmirëson shëndetin e gjendjes tiroide

Ananasi është plot me jod dhe bromelain. Këto dy komponentë janë ato që po përmirësojnë shëndetin e gjëndrës tiroide.

Përmirëson tretjen

Bromelain përmirëson tretjen dhe thithjen e lëndëve ushqyese. Ajo është shumë efektive në përmirësimin e përgjithshëm të shëndetit të trupit.

Forcon dhëmbët dhe mishrat

Ky frut ka shumë kalcium. Ky mineral është me të vërtetë vendimtar për mishrat dhe dhëmbët.

Përmirëson shikimin

Beta-carotene është gjithashtu një komponent i ananasit. Beta-carotene përmirëson shikimin dhe trajton degjenerimin makular.

Parandalon k.an.ce.rin

Një studim ka treguar se bromelain mund të parandalojë ka.nc.erin sepse në fakt është më e dobishme sesa pesë fluoracil, një il.a.ç që përdoret në kim.iote.ra.pi.

Përgatitja e ujit të ananasit:

Përbërësit:

Një ananas.

Një litër ujë.

5 gjethe të ananasit.

Përgatitja:

Vendosni ujin në një enë. Shtoni ananasin që e keni prerë më parë. Shtoni edhe gjethet dhe e mbyllni kapakun e kavanozit.

Përzieja duhet të qendrojë në frigorifer për rreth 10 ditë. Ju duhet të pini përzierjen çdo ditë para se të hani dhe kjo do t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin e përgjithshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.