Categories
HOME

Kjo dietë po “çménd” edhe mjekët! Heq 8 kg për kaq kohë! Shumë nga ju nuk e kanë ditur…

Trupi juaj ka nevojë për të gjitha ushqimet për të marrë sa më shumë proteina dhe lëndë ushqyese, por ndonjëherë ju e teproni.

Ndaj dhe jo si për çudi, trupi juaj fillon të marrë kile shtesë dhe për ta hequr të gjithë atë peshë, nevojitet një “mrekulli”.

Në këtë artikull do t’i kushtojmë të gjithë vëmendjen kësaj “mrekullie” dhe do tju tregojmë për një plan ushqimor që po lë pa fjalë edhe vetëm mjekët.

Quhet dieta 24 ditore gjermane dhe na besoni, por ata që na e kanë treguar kanë thënë se funksionon dhe ju mund të nisni të hiqni deri në 8 kg në një kohë shumë të shkurtër.

Kjo është një dietë kimike e bërë nga Instituti Gjerman i Ushqimit. Dieta konsiston në mospërzierjen e kategorive të ndryshme të ushqimeve.

Duke qënë se gjatë gjithë ditës duhet të konsumoni të njëjtin ushqim, ju mund të hani sa herë të doni gjatë ditës, por vetëm produktet që janë të caktuara për atë ditë, nuk duhet ta shkèlní atë.

Mund të konsumoni çaj dhe kafe gjatë gjithë ditës, por me qumësht pa yndyrë dhe pa sheqer.

Pini sa më shumë ujë.

Në sallatra mund të shtoni shumë pak kripë, piper, uthull dhe vaj ulliri.

Mos pini pije me sheqer

Dita 1- Makarona me djathë të grirë
Dita 2 – Oriz me djathë të grirë
Dita 3, 4, 5 – Qofte pa bukë – Sallatë mikse (sallatë jeshile, domate, kastraveca, qepë, vetem pak vaj)
Dita 6, 7, 8 – Biftek viçi i pjekur – e njëjta sallatë mikse si më lartë

Dita 9, 10, 11- Pulë e pjekur, sallatë mikse
Dita 12, 13 – Patate të skuqura- perime të ziera (lakër, kungull, jeshillëqe, lulelakër, rrepë të bardhë, pak vaj, pak limon), djathë të bardhë
Dita 14, 15 – Biftek viçi – sallatë mikse

Dita 16, 17 – Fruta sa të doni (Kujdes! Jo rrush, jo fiq)
Dita 18, 19 – Sallatë mikse sa të doni
Dita 20, 21 – Fasule, zarzavate, sallatë mikse

Dita 22, 23 – Oriz dhe kos
Dita 24 – Kjo ditë është festë. Hani gjithcka sa të doni (jo torta e çokollatë me shumicë)

Kujdes qe ta humbësh peshën duhet fillimisht ta kesh atë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.