Categories
HOME

Tani mund ta zhdukni kolesterolin nga enët e gjakut për 40 ditë dhe të shpëtoni nga çdo rrezik i zemrës

Kolesteroli prodhohet natyrshëm nga trupi dhe mund të merret nga burime ndryshme ushqimore. E vërteta është që trupi juaj ka nevojë për të për shkak të roleve të rëndësishme që luan. Për shembull, kolesteroli është i rëndësishëm për prodhimin e idsa hormoneve të tilla si estrogjeni dhe progresteroni. Është gjithashtu i domosdoshëm që trupi të prodhojë vitaminën D dhe të përthithë lëndë të ndryshme ushqimore të shpërbëshme në yndyra si vitamina A,E dhe K.  Është përgjegjës për krijimin e membranave qelizore dhe nuk duhet të qëndroni tërësisht larg nga kolesteroli.

Problemi i vërtetë ndodh kur ka shumë kolesterol në trup. Nivelet e larta të kolesterolit në gjak duhet të trajtohen menjëherë nga një specialist. Më poshtë do të lexoni për problemet që shkaktohen si pasojë e kolesterolit të lartë dhe shumë prej tyre janë vdekjeprurëse:

Dhimbje gjoksi

Atak kardiak

Hipertension

Sëmundja vaskulare periferike

Sëmundje kronike e veshkave

Kur nivelet e kolesterolit rriten, duhen bërë patjetër ndryshime në dietë. Konsumi i ushqimeve të pasura në fibra dhe kolesterol të ulët, si dhe ushtrimet e rregullta janë disa nga gjërat që mund të bëhen për të ndihmuar në uljen e niveleve të kolesterolit në gjak.

Gjithashtu, një nga metodat më t lehta për të ulur nivelet e larta të kolesterolit në gjak si dhe grumbullimet e kolesterolit në enët e gjakut, është një recetë vetëm me tre përbërës. Ja si duhet përgatitur dhe konsumuar:

Prëbërësit:

4 limonë mesatarë

4 koka hudhre

3 litra ujë i distiluar ose ujë i vluar

Përgatitja:

Merrni hudhrat dhe qëroni gjithë thelpinjtë. Lërini mënjanë. Ndërkohë hidhni ujë të nxehtë mbi limonët që të dezinfektohen. Pritini në copa të vogla pa i qëruar ata. Vendosini copat e limonëve dhe hudhrat në blender. Miksojini.

Transferojeni masën në një kavanoz që mund të nxërë 3 litra ujë. Hidhni ujë të vluar në kavanoz derisa të mbushet. Mbyllni kapakun dhe vendosni në frigorifer për 3 ditë.

Pas 3 ditësh, kullojeni dhe ruajeni lëngun në frigorifer. Filloni duke pirë një lugë gjelle 3 herë në ditë. Pastaj rrisni dozën gradualisht derisa të merrni 3 lugë gjelle 3 herë në ditë. Ky trajtim bën shumë mirë në 40 ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.