Categories
HOME

Nuk e paskemi ditur që konsumimi i vetëm 1 kastraveci në ditë kuron kaq shumë probleme të përhapura

Që në kohët e lashta, kastravecat janë përdorur në Indi si për ushqim, ashtu dhe në mjekësinë tradicionale. Kjo ndodh sepse, në vende të ngrohta si India, kastravecat sigurojnë hidratim dhe freski të nevojshme në trup.

Dhe ky nuk është i vetmi përfitim që ofron ky frut (po, është frut dhe perime njëkohësisht sipas definicionit shkencor).

Ky artikull hedh një vështrim në disa nga përfitimet shëndetësore të ngrënies së kastravecave dhe pse ju duhet patjetër t’i përfshini ata në dietën tuaj.

Ju do të jeni më të mbrojtur nga sëm. undjet neurologjike.

Fisetini i pranishëm tek kastravecat është identifikuar për rolin e tij në shëndetin e trurit. Kastravecat gjithashtu përmbajnë fosfor – dhe mungesa e fosforit lidhet me rritjen e rrez. ikut të sëm. undjeve konjitive.

Pra, kastravecat patjetër do ta mbajnë trurit të mprehtë dhe të fokusuar!

Ju mund të humbni peshën e tepërt shumë shpejt.

Përmbajtja e lartë e ujit në kastraveca ju ndihmon të arrini ngopje të shpejtë, duke kontrolluar ngrënien e tepërt, gjë që mund t’ju ndihmojë në përpjekjet tuaja për të humbur në peshë.

Kastraveci nuk përmban yndyrna dhe është një frut i ulët kalori. Prandaj, kjo është një zgjedhje e shkëlqyer për këdo që përpiqet të marrë nën kontroll peshën e trupit të tyre.

Tretja do të përmirësohet.

Kastravecat përmbajnë fibra dietike dhe një sasi të mirë të ujit që ndihmojnë metretjen. Vitaminat në kastraveca gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e funksionimit të sistemit të tretjes.

Duke konsumuar një kastravec në ditë mund të zgjidhin problemet që lidhen me lëvizjen e zorrëve.

Trupi do të jetë më i hidratuar.

Një kastravec përbëhet nga 95% ujë, kështu që duke e konsumuar çdo ditë niveli i përgjithshëm të hidratimit në trupin tuaj do të përmirësohet, i cili nga ana tjetër ndikon në shëndetin tuaj në një mënyrë pozitive.

Nëse jeni dikush që harron të pijë ujë në mënyrë rutinore, atëherë konsumimi i një kastraveci në ditë mund të jetë një truk i mrekullueshëm për ju.

Lëkura juaj do të jetë më e butë dhe më rrezatuese

Kastravecat e mbajnë trupin të hidratuar, gjë që është e dobishme për lëkurën. Për më tepër, ata përmbajnë vitamina B si niacin dhe riboflavin së bashku me vitaminë C dhe zink të cilat janë çelësi për ruajtjen e lëkurës së mirë.

Kastravecat gjithashtu përmbajnë acid kafeik që lufton acarimin e lëkurës dhe inflamacionin. Ushqyesit në kastraveca gjithashtu ndihmojnë për të lu. ftuar shenjat e plakjes së lëkurës.

Cilësia e flokëve do të përmirësohet dhe do të humbni më pak flokë.

Vitamina B e pranishme në kastraveca është shumë e dobishme për kokën dhe shëndetin e flokëve. Biotina, riboflavina, niacina dhe vitaminat B5, B6 dhe C kanë të gjitha role të rëndësishme në rritjen e flokëve. Ato gjithashtu parandalojnë humbjen e parakohshme të flokëve dhe thinjat.

Shëndeti kardiovaskular do të përmirësohet.

Kastravecat përmbajnë kalium, magnez dhe vitaminë K. Këto 3 lëndë ushqyese janë të rëndësishme për funksionimin e duhur të sistemit kardiovaskular. Vitamina K vepron si një faktor jetik në koagulimin e gja. kut dhe rregullimin e niveleve të kalciumit në gj. ak.

Nivelet e ulëta të magnezit dhe kaliumit janë të lidhura me presionin e lartë të gja. kut. Një konsumim i rregullt i kastravecit është gjetur se ul nivelet e kolesterolit të keq.

Nivelet e sheqerit në gj. ak do të kontrollohen më mirë.

Kastravecat përmbajnë një gamë të gjerë të komponimeve fenolike, flavonoideve dhe triterpeneve. Sipas studiuesve, konsumimi i kastravecit është shumë premtues në kontrollin e niveleve të larta të sheqerit në gj. ak.

Trupi do të shpëtojë nga toksinat.

Besohet se kastravecat kanë vetitë natyrore të detoksifikimit dhe një konsumimi i rregullt i këtij fruti mund të largojë papastërtitë dhe toksinat nga mëlçia dhe zorrët, duke nxitur një shëndet të përgjithshëm më të mirë.

Shëndeti juaj dentar do të përmirësohet.

Kastravecat përmbajnë molibden dhe fluoride, një kombinim që është zbuluar se rregullon prishjen e dhëmbëve. Përmbajtja e kalciumit në kastraveca është gjithashtu e dobishme për dhëmbë të fortë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.