Categories
HOME

Çfarë po ndodh? Uaaa, fiks i gjen! Zgjidh Zarfin dhe Mëso ç’do të të Ndodhë në Verë

Vera është momenti i ndryshimit. Shumë presin që në këto muaj jeta e tyre të ndryshojë rrënjësisht.

Besohet se është momenti më fatlum për parashikimin e së ardhmes dhe është në verë që bëhet e mundur të hapet vello e fshe.htësisë dhe të zbulohet se çfarë na pret në të ardhmen.

Merr frymë thellë dhe zgjidh zarfin tuaj të preferuar me një mesazh për ju. Pikërisht, zarfi që ju zgjidhni të parin do të jetë parashikimi juaj për këtë verë.

Cilën zarf zgjidhni?

Zarf nr. 1:

Hmmm! Qetësohuni. Kthejeni çdo pro.blem në një ngjarje të mrekullueshme. Dëb.oni dhe përpiquni të relaksoheni.

Mos harroni se mëngjesi është më i mençur se mbrëmja Mos lejoni që emocionet të komplikojnë jetën tuaj.

Mësoni të përballoni pro.blemet. Nëse diçka ndodhi në jetën tuaj, provoni së pari që të merrni një hap prapa. Ju do të shihni se pas një kohe gjërat do të përmirësohen.

Zarf nr. 2:

Këtë verë, ju duhet të dëgjoni shumë më tepër. Ndoshta ju duhet të rishikoni disa pika në jetën tuaj.

Nëse diçka ose dikush ju shq.etëson, është koha për të hequr qafe këtë ngarkesë pa ke.qardhje.

Nëse miqtë e mëparshëm nuk sjellin gëzim, atëherë mos u përpiqni ta mbani këtë miqësi. E njëjta gjë vlen edhe për gjërat.

Zarf nr. 3:

Bëhuni gati: ndryshime serioze janë duke pritur për ju! Një kapitull i ri i jetës suaj hapet. Ju do të keni shumë energji, të cilat mund t’i drejtoni në drejtimin e duhur.

Kjo verë është një moment fantastik për ju. Është koha për zbulime të reja, njohuri dhe momente të këndshme.

Ju ndiheni shumë mirë dhe njerëzit tërhiqen nga ju. Por mos u shqe.tësoni, energjia juaj do të jetë e mjaftueshme për të gjithë!

Zarf nr. 4:

Këtë verë do të ketë disa pro.bleme. Por keni nevojë për një gjë: mos u shq.etësoni. Mundohuni të mbani një qëndrim pozitiv.

Mos kërkoni gjëra materiale, përqendrohuni në harmoninë tuaj të brendshme. Një palë këpucë, një kuletë ose një makinë të re do të sjellë vetëm një gëzim kalimtar.

Punoni në botën tuaj të brendshme dhe do të shihni se ky është burimi më i mirë i jetës suaj!

Categories
HOME

Me Sodë hoqa, dhj.amin tek barku dhe kofshët… Funksionon vetëm po e përgatitët kështu!

Të parët tanë na kanë thënë se një nga gjërat më të mrekullueshme të shpikura deri më sot është Soda e Bukës dhe tani që ne dimë vetitë e saj, jemi plotësisht të bindur për mrekullitë që bën Soda e Bukës.

Disa femra e përdorin për pastërti, ndërsa disa të tjera kujdesen për pamjen dhe lëkurën e tyre, duke përdorur metoda dhe receta të ndryshme me Sodë Buke, por sot do t’i kushtojmë vëmendje një tjetër fakti.

Përveçse mund t’ju ofrojë bardhësi dhe pastërti, soda e bukës iu mundëson shumë benefite për shëndetin tuaj.

Një nga pro.blemet më të mëdha të femrave, por jo vetëm, është shëndeti i tepërt dhe shtresa e shumtë e dhj.amit në trup.

Për të lehtësuar trupin dhe për t’iu rikthyer peshës ideale, shumica e grave tentojnë dieta të ndryshme apo lëngje të cilët ndonjëherë dhe për fatin e k.eq ndikojnë edhe në organizmin e njeriut.

Ndaj dhe ndonjëherë është mirë t’i kushtojmë sa më shumë vëmendje metodave të gjysheve tona, të cilat nuk e kanë njohur se çfarë ishte dieta, por ato kanë përdorur metodat popullore për të mbajtur trupat e tyre në formë.

Dhe kur flasim për metodat popullore, gjëja e parë që na vjen në mend është përdorimi i sodës së bukës, e cilës është provuar se ju vjen në ndihmë për të hequr dhj.amin nga çdo pjesë të trupit tuaj.

Ne, në këtë artikull do t’ju tregojmë një recetë mjaft të thjeshtë dhe shumë efikase për të arritur misionin tuaj për heqjen e peshës së tepërt ndaj dhe kushtojini shumë vëmendje përbërësve dhe metodës se si të bëni këtë recetë të rekomanduar nga shumë gra.

Përbërësit i gjeni të gjitha në kuzhinën tuaj, dhe juve ju duhet vetëm lëngu i një limoni dhe pak sodë buke.

Përbërësit e recetës:

1 filxhan çaji me ujë të pijshëm

2 lugë çaji me sodë buke

1 filxhan çaji me limon të freskët

Si ta përgatisni këtë recetë:

Merrni një enë ku brenda saj të hidhni ujin, lëngun e limonit dhe sodën e bukës dhe më pas të trija përziejini deri sa të krijohet një masë homogjene.

Si ta përdorni këtë recetë:

Lëngun që ju përfituar nga përzierja e lëngut të limonit, sodës së bukës dhe ujit, hidheni në një gotë dhe ruajeni në vendin më të freskët në frigorifer.

Çdo mëngjes sapo të zgjoheni ju duhet ta pini gotën me lëngun që ju krijuat.

Kujdes: Duhet ta pini këtë lëng të paktën 30 minuta para se të hani mëngjesin tuaj të përditshëm.

Categories
HOME

“Si i hoqa 34 kg pa asnjë dietë”! Historia që po ç.mend femrat, ja sa kollaj hiqen kilet dhe ne sapo e mësuam

Një histori suksesi e Kristinës, që për 10 vite në lu.ftë me mbip.eshën desh shka.tërroi shëndetin e saj. As seanca dob.ësimi, as palestër, as il.açe: Vetëm një Test i Intolerancës Ushqimore, i gjeti “ha.llin”…

Historia e Kristinës që do t’ju rrëfejmë pak më poshtë, në fakt është e ngjashme me të gjithë ne.

Sidomos NE, shqiptarët, që kemi kulturë të va.rfër informimi dhe pro.blemet e shëndetit përpiqemi t’i zgjidhim sipas hamendësimit të familjarëve, shoqërisë, fqinjëve e plakave të lagjes.

Maksimumi vemi deri te farmacisti, që nuk na lë të dalim nga dera pa ndonjë il.aç apo suplement në dorë.

Po Mjeku? Patjetër që ka mjekë të mirë, por… ka nga ata që e shohin zgjidhje të shpejtë një pro.blem shëndeti dhe ju orientojnë direkt te ila.çi (sikur të jenë shitës ila.çesh), apo direkt te oper.acioni.

Sa prej tyre, ju sugjerojnë që fillimisht të provoni ndryshimet dietike për të provuar si alternativë të parë zgjidhjen e pro.blemeve me shëndetin dhe pastaj t’ju japin një recetë ila.çesh?

Hmmmm, vësh.tirë! Kështu i ndodhi edhe Kristinës, 38-vjeçares që për 10 vite lu.ftoi me mbipeshën (ishte 87 kg), ndërsa mjekët herë i dhanë il.açe kole.steroli, herë e bënë me di.abet, herë e nxorrën me pro.bleme horm.onale, ndërsa ajo kishte një pro.blem shumë të thjeshtë: Intolerancën Ushqimore, trupi nuk ia pranonte disa ushqime të caktuara.

Asnjë prej 12 mjekëve që ishte vizituar nuk ia kishte thënë këtë dyshim, por e keqorientuan drejt ila.çeve të gab.uara, por edhe e lodhën psiq.ikisht, duke i thënë se e kishte nga jeta sedentare, ngaqë punonte në Call Center dhe rrinte gjatë ulur…

Kjo ishte një be.tejë e gjatë për Kristinën, por më në fund e fituar, falë realizimit të Testit të Intolerancës Ushqimore dhe ajo tashmë është 34 kg më pak dhe tejet e shëndetshme, plot energji për punën dhe këtë intervistë për gazetën “Super Shëndeti”.

Përshëndetje, Kristina, faleminderit që pranove të ndash historinë me ne. Si ndihesh 34 kg më pak?

Si flutur (qesh). Ndihem vërtet shumë mirë dhe plot dëshirë dhe energji për jetën.

Jo vetëm pse ndihem me më pak kile në trup, por edhe nuk kam më pro.bleme shëndeti.

Dikur ndihesha e lod.hur gjithë kohës, ndihesha e fr.yrë në stomak dhe bark, kisha kap.sllëk, fytyra dhe gjymtyrët më enj.teshin shpesh dhe nuk dija se çfarë pro.blemi të trajtoja më parë.

Shtimi në peshë më nisi që në moshën 27-28 vjeç dhe kur arrita 37 vjeç, pra vjet, unë arrita peshën 87 kg.

Punoja dhe punoj në një Call Center dhe më vinte tu.rp kur shkoja në zyrë, sepse më dukej sikur të gjithë më shihnin mua.

Po ashtu, nisa të izol.ohesha në shtëpi dhe të mos dilja me njerëzit, sepse ndihesha shumë në si.klet.

Tani mezi “më kap” shtëpia (qesh).

Pse shtuat aq shumë në peshë?

Unë tani e di pse shtova, se dikur nuk e kuptoja.

Madje, nëna ime thoshte “kjo vajzë edhe ujë kur pi, i bëhet dh.jamë”.

Pro.blemi i shëndetit tim kishte qenë Intoleranca Ushqimore, ndaj më shfaqeshin fry.rjet, ga.zrat, enj.tjet, lod.hja e vazhdueshme, dh.imbje koke etj.

Unë kisha qenë intolerante ndaj disa ushqime, që nga të gjithë mjekët thuhet që të hahen me shumicë, si psh: rezultova intolerante nga 5 fruta-perime që janë nga më të përdorshmet: limoni, mandarina, shega, spinaqi dhe lakra jeshile (lakra e kuqe jo).

Dhe të mendosh, të gjitha këto ishin ushqimet që unë i konsumoja më së shumti, me idenë se janë të shëndetshme dhe të ndihmojnë të biesh në peshë.

Dhe kur u thoja doktorëve që “shiko se unë ushqehem shëndetshëm me këtë regjim ushqimor”, ata më shihnin me dyshim dhe me nënqeshje, u lexohej në sy që nuk më besonin aspak dhe u dukesha një llu.pëse kronike gënj.eshtare.

Realisht, kjo gjë më bënte të ndihesha shumë k.eq emocionalisht, askush nuk më besonte që po bëja gjithçka sa u përkiste dietave, piva cajra e lëngje dobësimi, pil.ula dobësimi, madje pata ndjekur edhe seanca dobësimi në qendra të posaçme etj, dhe pa asnjë rezultat.

Sa humbja ndonjë kile, e merrja direkt pas një jave maksimumi, duke u ndier gjithnjë e më keq me shëndetin.

Si e zbuluat ju që kishit Intolerancë Ushqimore?

Në fakt, arsyeja pse po jap dëshminë time për gazetën “Super Shëndeti” është pikërisht fakti se te kjo gazetë kam lexuar për herë të parë për intolerancën ushqimore.

Po lexoja shenjat, simptomat, trajtimi që niste vetëm pas Testit të Intolerancës Ushqimore.

Por, kur u kujtova sa ila.çe “kisha ngrënë” dhe analiza koti andej-këndej, atëherë vendosa ta provoj dhe ishte vërtet fat që e provova.

Ju falenderoj për sugjerimin, pasi ka qenë bekimi i shëndetit tim.

Ju falenderojmë edhe ne për fjalët pozitive, por për të ndihmuar të gjithë të tjerët, a mund t’ua tregoni ju më mirë, si e keni realizuar Testin e Intolerancës Ushqimore, për të qenë konkret me lexuesit?

Procedura si realizohet Testi i Intolerances Ushqimore, pa asnje dh.imbje.

U paraqita pranë doktoreshës, e cila më mori 2 fije floku, nga pjesa pas kokës.

Kaq e thjeshtë ishte procedura.

Pa asnjë parapërgatitje, pa asnjë fr.ikë, pa kufizim të ngrëni apo të piri përpara.

Siç më tha doktoresha, këto fije floku analizoheshin më pas për 800 elementë ushqimorë, ku përfshiheshin ushqime, minerale, vitamina, kripëra etj.

Përgjigjia do të vinte pas 2 javësh, më produktet që unë isha intolerante dhe dietën e personalizuar dhe ashtu ndodhi vërtet: pas 2 javësh më telefonuan dhe më thanë që të shkoja të merrja dosjen e personalizuar, së bashku me ushqimet që duhet të shmangia.

Cfarë nuk të toleronte trupi yt dhe çfarë e toleronte shpejt, përgjithësisht si rezultoi Testi yt?

Siç e ceka pak më lart, dola intolerante ndaj limonit, që unë e konsumoja çdo ditë si lëng, në sallatra, apo direkt, më idenë që të tresja ushqimin më shpejt dhe të dobësohesha.

Që dmth ia kisha futur krejt kot…

Isha intolerante gjithashtu ndaj mandarinës (por jo ndaj portokallit), ndaj shegës, ndaj spinaqit, ndaj lakrës jeshile (por jo të kuqes).

Isha gjithashtu intolerante ndaj mërkurit dhe kjo bënte që mos të mi pranonte trupi peshqit e mëdhenj, isha intolerante ndaj algave të detit, leshterikëve (dhe të mendosh se kisha marrë suplemente të tyre gjoja për dobësim dhe tretje të shpejtë), isha intolerante ndaj çaji jeshil, ndaj vajit të lulediellit e disa të tjerave.

Sipas dietës së personalizuar që më erdhi, ishin të shënuar me të kuqe ushqimet që nuk më lejoheshin, kishte disa që mund t’i haja në mënyrë të kufizuar dhe me jeshile ato që më lejoheshin të konsumoja më së shumti.

Cuditërisht, psh unë mund të haja mish, sepse trupi ma toleronte.

Mund të haja makarona, nëse i shoqëroja me kungull të njomë etj.

Gjithashtu ma toleronte trupi edhe gjalpin, por jo vajin e lulediellit.

Pra, e çuditshme sa pak dimë gjithsecili për ne, për organizmin tonë.

Kèqùshqyèrja nuk ishte vetëm të haje hamburgera e gjëra të sku.qura, por edhe të haje produkte BIO që nuk t’i toleron trupi.

Cfarë të sugjeroi mjekja?

Sigurisht, më tha të elim.inoja nga 90 ditë deri 1 vit këto produkte, duke më thënë që të haja ushqime të ngjashme në vlera me to.

Deri tani kanë kaluar 11 muaj dhe thjesht duke shmangur ushqimet që kam me të kuqe, pa asnjë sforcim diete, pa palestër, pa seanca dobesimi, pa asnjë sakrificë, kam humbur plot 34 kilogram. Isha 87 kg, tani jam 53 dhe super e shëndetshme në organizëm.

Më është kthyer entuziasmi për jetën, vishem më mirë, ndihem më mirë.

E vetmja gjë që bëj, është se eci 30 minuta në ditë, duke menduar pozitivisht.

Pas 1 muaji, pra pasi bëhet fiks 1 vit, unë mund të filloj të rifus në dietë produktet e ndaluara 1 e nga 1, për t’i provuar nëse jam ende intolerante.

Por gjithçka pak e nga pak dhe duke parë si do reagojë organizmi.

Nëse sërish është intolerant, duhet riprovuar pas muajsh të tjerë.

E rëndësishme është që ndihem shumë mirë.

Jeta ime ndryshoi falë Testit të Intolerancës ushqimor./Super Shëndeti

Categories
HOME

Gruaja u nda nga jeta papritur! Pas 1 jave, ai ç.mendet nga ajo që gjeti në telefon e saj, “Ia kishte fshehur…”

Kujt nuk i rra.hur zèmrá fort kur përballë ka gjetur dashurinë e jetës së tij/saj dhe sa herë jemi ndjerë të dashuruar pranë një personi që ka zgjedhur shpirti jonë.

Por, nuk ka gjë më të dh.imbshme në jetë sa kur e humbasim atë person dhe në atë çast na duket sikur jeta jonë merr fund.

Kjo është një histori që na ka përlo.tur jo vetëm ne por të gjithë ata që e kanë lexuar pasi në qendër vë dy persona të dashuruar, si Xhonin dhe Mishelën, të cilët u lidhën në moshën 18 vjeçare dhe i premtuan besnikëri njëri tjetrit deri në përj.etësi.

Në jetë nuk duhet bërë plane, pasi diçka sikur edhe e vogël, bën që gjithçka të mos shkojë ashtu siç mendojmë dhe dëshirojmë ne.

Për fatin e k.eq, Mishell kishte një pro.blem me shëndetin e saj, një sëm.undje që nuk i gjendej kùra dhe ajo ndërroi jetë.

Ikja nga kjo botë e Mishelës, ishte një nga çastet më të vësh.tira në jetën e Xhonit, pasi ai ishte rritur me atë vajzë dhe pas ndarjes së saj nga jeta, asgjë nuk kishte më kuptim për djaloshin e dashuruar.

Ditët kalonin, por Xhon nuk arriti të gjejë paqe në asnjë moment dhe në asnjë vend dhe gjithkund ku shkonte, i shfaqej Mishel.

Pas njëfarë kohe që gruaja ishte ndarë nga jeta, Xhon mori sendet e saj dhe sapo pati në duart e tij celularin e gruas së nd.erë, ai e hapi dhe nisi të shikonte mes fotografive.

Për një çast ai gjeti aty një foto që e bëri t’i dri.dhèshín duart. Ia plási në lòt, u shka.tërrua fare.

Ajnshtajni ka thënë që forca më e madhe në jetë është dashuria, dhe nuk e ka thënë më kot! Dashuria duket se nuk vd.es kurrë…

Ishte viti 2015, kur Xhon dhe Mishel vendosën të hedhin hapin e madh dhe të martoheshin, pasi nuk donin të nd.aheshin kurrë nga njëri tjetrit.

Ata nisën të bënin plane dhe të planifikonin të gjitha detajet e martesës, por po atë vit mjekët i kishin thënë Mishelës se ajo kishte pro.blemin e r.ëndë shëndetësor dhe për fatin e k.eq nuk i mbetej shumë kohë.

Për këtë arsye, çifti vendosi të përshpejtojë gjërat pasi donin të bënin realitet ëndrrën e tyre, por vetëm 10 ditë para ditës së madhe dhe të shënuar, Mishell nuk i hapi më sytë.

Kështu Xhon, kaloi ditët duke përj.etuar një vu.ajtje të madhe ditë për ditë, por ajo fotografi që zbuloi në telefonin e gruas e emocionoi shumë.

“E dija kodin e telefonit të saj dhe mendoja se nuk do ta hapja më kurrë atë telefon, por mora guximin dhe kërkova mes fotografive të saj pasi më kishte marrë malli për gruan time”, thotë Xhon.

Por, djaloshi shton: “Ajo foto që gjeta më bëri ta dashuroj akoma më shumë Mishelën, që tashmë më sheh nga qielli”.

Xhon përmend faktin se e vetmja ëndërr që kishte Mishel është të ishte bashkëshortja e tij, edhe pse kjo nuk ndodhi kurrë.

Çfarë ishte ajo foto që emocionoi aq shumë Xhonin?

Para se të ndërronte jetë, Mishel kishte shkuar në një sallon dasmash dhe kishte provuar një fustan të bardhë. Ajo e kishte veshur dhe kishte bërë një fotografi, për të sfídùar sëm.undjen dhe për t’u bërë gruaja e Xhonit.

Burri e hodhi në mediat sociale atë foto të mrekullueshme dhe aty shkroi: “Është një engjëll në qiell, është një hy.jneshë, është gruaja ime, Mishel”.

Ai nuk arriti kurrë ta shihte me sytë e tij të veshur me fustanin e bardhë, por u mrekullua nga ajo foto duke e puthur me shumë mall.

Categories
HOME

Ç.mendi edhe mjekët! “Hoqa 5 kg, duke pirë vetëm këto përbërës për 1 javë”

Të kesh një trup të bukur dhe të shëndetshëm është ëndrra e gjithkujt prej nesh edhe pse të tregohemi të sinqertë kjo është një nga sfidat më të pa-arritshme në jetë.

Gjatë ditës tonë, sidomos kur jemi në punë ne na merr uria dhe ajo që bëjmë është që për të shùár urinë ne i drejtohemi direkt një fast food-i.

Sa prej jush kanë menduar rreth orës 12:00 apo 13:00 se çfarë do të hanë kur janë në orar të punës apo në lëvizje? Mund të themi se të gjithë…

Por, sa i kanë pasur kushtet që të hanë gatime shtëpie? Thuajse askush pasi të gjithë ne i drejtohemi një byrektoreje apo një dyqani me fast food dhe ky ushqim jo i shëndetshëm na bën të marrim peshë të tepërt.

Kjo, për arsyen se ushqimi i shpejtë si byrekët, sufllaqe, doner apo çfarëdolloj tjetër ushqimi i shpejtë na ofron një masë yndyrore më të lartë dhe në shumicën e rasteve është pak i kontrolluar, duke i shtuar trupit tonë një shtresë të madhe të yndyrës së k.eqe.

Dhe për kuriozitetin tuaj, këtu duhet t’ju japim një lajm të k.eq se e gjithë ajo yndyrë e k.eqe e tepërt në trup, shkakton fenomenin e krijimit të dhj.amit sidomos në pjesën e barkut, por edhe në krahë dhe ko.fshë.

Kur ju peshoheni dhe shikoni se jeni mbipeshë, në mendjen tuaj ju vjen një pyetje shumë e rëndësishme… Si do t’ia dal mbanë në dobësohem?

Ndaj dhe sot në këtë artikull do t’i japim një përgjigje përfundimtare kësaj pyetje duke ju treguar për një pije e cila është treguar nga të gjitha gratë që e kanë provuar.

Madje, ato na kanë çuditur pasi thonë se kanë arritur të heqin deri në 5 kilogramë brenda 7 ditëve dhe vetëm falë vetive të kësaj pije fantastike.

Receta e pijes e cila është provuar t’ju kthejë në peshën tuaj ideale.

Ju nevojiten për përgatitjen:

mjaltë natyral me pak sheqer = 3 lugë

kanellë pluhur = 1 lugë

300 ml ujë

1 lugë me lëng limoni

Shënim: Në lidhje me masën, kur themi 1 lugë, duam të themi 1 lugë gjelle.

Mënyra se si ta përgatisni saktë:

Në një enë të tipit tenxhere, hidhni brenda ujin dhe më pas shtoni të gjithë përbërësit e tjerë të recetës.

Për afro 30 minuta, lëreni në zj.arr dhe më pas hiqeni dhe vendoseni të ftohet.

Mënyra e saktë e përdorimit:

Këtë lëng që ju sapo krijuat, hidheni në një shishe qelqi dhe në mbrëmje, para se të shkoni për të fjetur, duhet të pini vetëm 1 gotë uji.

Sapo të ngriheni nga krevati në mëngjes, pa konsumuar ushqim piheni dhe një gotë.

Para se ta nisni këtë pije, peshohuni dhe mbani shënim peshën tuaj dhe pasi ta keni provuar këtë pije për afro 1 javë, peshohuni sërish dhe dalloni ndryshimin.

Categories
HOME

Këto janë 5 shenjat e heshtura të kësaj sëm/undjeje, nga e cila vuajnë një pjesë e madhe

Ulcerat e stomakut, njohur ndryshe si ulcera gastrike janë pl agë të dhimbshme që shfaqen kur dëmtohet apo hollohet shtresa e trashë e mukusit që mbron stomakun nga lëngjet e tretjes me natyrë acidike

Kur këto acide tretëse arrijnë indet e stomakut, shkaktojnë pl agë, gërryerje të cipës së stomakut dhe shumë dhi mbje.

Ulcera e stomakut mund të kurohet lehtë, por mund të përke qësohet shumë shpejtë dhe në mënyrë shumë të rëndë pa trajtimin e duhur mjekësor.

Shenjat e ulcerës së stomakut:

Të vjella ose jashtëqitje me gj. ak

Nga pl agët e ulcerës mund të rrjedhë gj. ak dhe kjo mund të shkaktojë të vjella në ngjyrë kafe të errët me gj. ak, ose jashtëqitje jo normale me ngjyrë të zezë, e cila mund të jetë treguese e gja. kut të tretur.

Ndjesia e një barku të rënduar

Nëse keni ndjesinë e barkut që ju rëndon, sikur të keni pirë një sasi të madhe uji shumë shpejt, duhet të bëni një vizitë, pasi kjo shenjë është gjithashtu treguese se mukoza dhe funksionet e stomakut nuk janë optimale.

Urth

Nëse keni një ndjesi dje. gëse në kraharor apo ndjeni që lëngjet e stomakut t’ju kthehen në ezofag, kjo mund të jetë shenjë e këtij problemi shëndetësor. Shenja të tjera, të tilla si gromësimat, fryrja ose ndjenja e përhershme e ngopjes, gjithashtu mund të jenë shenjë e ulcerës së stomakut.

Ndjesia për të vjellë

Për shkak të çekuilibrit të lëngjeve të tretjes, me siguri do të keni ndjesinë e të vjellit, madje me stomakun bosh, që në mëngjes!

Dhi mbje stomaku

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, dhi mbja e stomakut, është shenja më e zakonshme e ulcerës së stomakut, e cila është zakonisht një ndjesi dhim bjeje, e shurdhër dhe dje gie në zonën e mesit të barkut.

Dhi mbja zakonisht është më e fortë midis vakteve dhe gjatë natës, kur acidi është sekretuar në stomak dhe nuk ka ushqim për të vepruar si një ‘përthithës’,

Categories
HOME

Niseni ditën duke bërë këtë veprim dhe ju do të largoni lehtë kilet e tepërta, gjithashtu do të ndiheni sikur të ishit 20 vjeç

Me thjeshtëzimin e gjithçkaje, është bërë e pamundur humbja në peshë. Askush nuk përdor shkallët, gjithnjë e më pak njerëzit shkojnë në punë në këmbë, e kalojnë gjithë ditën të ulur përpara kompjuterit. Si të bëjmë? Ndonjëherë vlejnë edhe truket e vogla që shëndeti të jetë më i mirë. Nuk keni pse bëni gjithmonë sforcime të mëdha!

T’iI lejoni vetes edhe ca minuta gjumë më tepër. Sigurisht, nuk pot hemi të shkoni vonë në punë, por as të hidheni me vrap nga krevati!

Sa herë që ka diell, ta shijoni. Duhet të merrni përditë një ‘do zë’ diell.

Të furnizoni trupin me proteina.

Filloni të pini ujë që në mëngjes.

Bëni lëvizje fizike qoftë edhe për pak minuta. Për shembull, mund të bëni qëndrimin statik (plank) që nuk zgjat asnjëehrë më shumë se 2 minuta.

Hani mesavaktet

Bëjeni në këmbë rrugën për në punë

Categories
HOME

Mos harxhoni para duke blerë il’açe, me këto 4 hapa ju do ta merrni veten shpejt dhe nuk do te prekeni me nga

Nëse jeni sëm. urë ose keni ngrënë diçka që nuk ju ka bërë mirë për stomakun me shumë mundësi do të vraponi për në tualet! Ju kaloni ditën tuaj duke vrapuar në tualet, duke humbur çdo gjë që hani ose pini. Deri në fund të ditës, jeni të lodhur dhe të dobët.

Lexoni 4 gjërat që duhet të keni për të ndihmuar trupin në lu ftimin e efekteve të diarresë.

Lëngjet: Sa më shpejt që të jetë e mundur, Klinika Mayo thotë që të filloni të zëvendësoni lëngjet që keni humbur. Lëngje që janë të lehta për sistemin tuaj: supë, lëngje, ujë, etj. Shmangni alk. olin dhe pijet me kafeinë.

Diarreja ka tendencë për të hequr sistemin tuaj të bak tereve të shëndetshme. Sa më shpejt që të jeni në gjendje, Healthline sugjeron qe të mbani një dietë që është e pasur me probiotikë: Çokollata e zezë, djathi i butë, gjizë, kos, bukë e shijshme, turshi, dhe lakër turshi janë disa ushqime të shkëlqyera.

Ushqime të ashpra. Ashtu siç ka disa ushqime që ju duhet të hani, ka disa që ju duhet të shmangni. Qëndroni larg ushqimeve të skuqura, ushqimeve me erëza, frutave dhe ushqimeve me fibra të lartë.

Elektrolite. Medical News vë në dukje se diarreja shpesh rezulton në humbjen e elektroliteve, kështu që zëvendësimi i tyre është i rëndësishëm. Këtë mund ta bëni përmes pijeve sportive ose ushqimit tuaj

Categories
HOME

Më në fund vjen lajmi i mirë nga Greqia përsa i përket hapjes së kufijve

Shteti grek do t’i hapë kufijtë më Shqipërinë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas gjatë një konference për shtyp.

Siç bëri të ditur, nga 1 korriku do të lejohen fluturimet në të gjithë vendin e do të hapen pikëkalimet kufitare të Kakavijës dhe Kapshticës.

Të gjithë udhëtarët që do të duan të vizitojnë Greqinë duhet të plotësojnë një formular të posaçëm elektronik 48 orë para mbërritjes e në bazë të tij do të sigurojnë një “bar-code” special.

Formulari mund të plotësohet në uebsajtin zyrtar “travel.gov.gr” dhe në të jepen informacione të detajuara si p.sh vendi i origjinës, numër telefoni, arsyeja dhe kohëzgjatja e vizitës.

Në varësi të “bar-code” të marrë, autoritetet greke vendosin dhe lidhur me nevojën e një testi për Covid-19. Të gjithë ata që do t’i nënshtrohen testit do të duhet të presin në një hotel, deri në daljen e rezultatit.

Sipas një liste të publikuar nga mediat greke, kufizimet do të mbeten në fuqi për 9 vende, Maqedoninë e Veriut, Britaninë e Madhe, SHBA, Rusinë, Izraelin, Katarin, dhe Emiratet e bashkuara Arabe,

Categories
HOME

Kjo eshte perberja e cila do t’iu shpetoj nje here e mire nga Diabeti : Te dy perberesit i keni ne kuzhine

Në ditët e sotme, diabeti është një ndër sëm. undjet më të përhapura. Të prekurit nga diabeti tashmë kanë një il’aç të mjekësisë alternative.

Konsumimi ditor i kamomilit i kombinuar me ushqim të shëndetshëm mund të ju ndihmojë për të parandaluar disa komplikime që shkaktohen nga diabeti. Sipas studiuesve ekstraktet e kamomilit ndihmojnë shumë nëse përdoren në një periudhë prej 21 ditësh.

Kamomili redukton ndjeshëm glukozën në gj ak. Ekstrakti i kamomilit parandalon edhe ndërlikimet që shfaqen nga sëm. undja e sheqerit si humbja e shikimit dhe dëmtimet në veshka. Por, rol të rëndësishëm luan edhe kanella.

Kanella ka efekt parandalues për sëm. undjet kardiovalskulare.

Sipas një studimi të kryer në SHBA, kanella ul sheqerin në gj ak për 20%. Përveç kësaj, kanella shkatërron edhe inf eksionet fungale.

Prandaj, herën e ardhshme kur të pini çaj kamomili shtojani pak kanellë, për një kombinim të fuqishëm, por edhe për shije të mrekullueshme